هزینه گواهینامه رانندگی در دبی

اگر شما هم جزو گروهی هستید که قصد مهاجرت دائمی و یا نسبتاً طولانی مدت به دبی را دارند، حتماً مطلع هستید که هزینه‌های زندگی در دبی قابل قیاس با شهرهای مختلف ایران نیست؛ همچنین به دلایل مختلف همچون آب و هوا، ترافیک و … اکثریت مقیمان دبی چه به دلخواه و چه به اجبار باید از خودرو شخصی برای رفت و آمد استفاده کنند. البته که می‌توانید برای رفت‌ و ‌آمد‌هایتان در دبی از سیستم حمل و نقل عمومی هم استفاده کنید، اما اینکه خودتان بتوانید رانندگی کنید سودمندتر و بهتر خواهد بود. برای اینکه بتوانید در جاده‌های دبی رانندگی کنید، قطعاً نیاز به گواهینامه رانندگی دبی و بطور کلی امارات متحده عربی خواهید داشت.

در دبی گواهینامه رانندگی ایران هیج اعتباری ندارد و در صورتی که گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشید، می‌توانید به مدت 3 تا 6 ماه با کرایه خودرو در خیابان‌های دبی رانندگی کنید. اما اگر شما قصد دارید برای همیشه و به مدت بیشتری اجازه عبور و مرور با خودروی شخصی در خیابان‌های دبی را داشته باشید، لازم است نسبت به اخذ گواهینامه رانندگی در دبی اقدام کنید. در این بخش به هزینه‌های مرتبط با دریافت گواهینامه رانندگی در دبی اشاره خواهیم کرد.

هزینه‌های مرتبط با دریافت گواهینامه رانندگی در دبی

هزینه‌های مرتبط با دریافت گواهینامه رانندگی در دبی، به معنا و مفهوم تمام هزینه‌‌هایی است که شما از ثبت نام تا زمان اخذ گواهینامه پرداخت خواهید کرد. از جمله هزینه‌های دریافت گواهینامه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • هزینه ثبت نام در آموزشگاه
  • هزینه دریافت تاییدیه‌های پزشکی
  • هزینه شرکت در آزمون

هزینه صدور کارت گواهینامه

یکی از سوالات متداول مهاجرین و مقیمان خارجی دبی این است، که آیا هزینه گواهینامه رانندگی در دبی با سایر شهرها و سایر امارات تفاوت دارد؟ باید بگوییم بله؛ علاوه ‌بر دبی شما در هر یک از شهرهای دیگر امارات متحده عربی اگر اقدام به ثبت نام در آموزشگاه و اخذ گواهینامه رانندگی کنید، هزینه‌هایتان متفاوت خواهد بود. در ادامه مفصل‌تر به تفاوت هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی در دبی با سایر شهرهای امارات متحده عربی اشاره خواهیم کرد.

تفاوت هزینه‌ دریافت گواهینامه رانندگی دبی با دیگر شهرهای امارات

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم هزینه‌ای که برای دریافت گواهینامه رانندگی در دبی می‌پردازید با هزینه‌ دریافت همین گواهی در شهر دیگر امارات متحده عربی تفاوت زیادی دارد!

بستگی دارد جز دبی کدام یک از شهرهای امارات را برای اخذ گواهینامه رانندگی انتخاب کنید، در اینصورت ممکن است هزینه کمتر و یا بیشتر شود. همچنین تعیین هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی در دبی به فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

به‌عنوان مثال جز اینکه چون شهر دبی یکی از قطب‌های اقتصادی امارات است، مسئله توریستی بودن آن نیز سبب افزایش هزینه‌های صدور هزینه گواهینامه رانندگی می‌شود. بسیاری از گردشگران دبی و بطور کلی امارات متحده عربی تمایل زیادی دارند، که در طول اقامت مقطعی خود لذت رانندگی در دبی و همچنین شرکت در مسابقات رالی در صحرا را تجربه کنند.

از این جهت دبی به علت حجم بالای توریستی که هر ساله جذب می‌کند، برای پیشرفت اقتصادی و رونق بازار خود رویه‌ای خاص در پیش گرفته و اقدام به ارائه گواهینامه‌های موقت اتباع خارجی می‌کند. گاهی ممکن است دریافت یک گواهینامه رانندگی دبی تا 7000 درهم نیز برای یک گردشگر تمام شود.
حال اگر به شهرهای دیگر امارات متحده عربی همچون ابوظبی مراجعه کنید و قصد ثبت نام در موسسات آموزش رانندگی را داشته باشید، میبینید که تفاوت قیمت چقدر واضح و قابل توجه است. اگر قرار باشد برای دریافت گواهینامه رانندگی در دبی تا 7000 درهم هزینه کنید، در ابوظبی با پرداخت مبلغ 2300 دلار پروسه آموزش و دریافت گواهینامه رانندگی به جریان می‌افتد

 

رانندگی در دبی بدون گواهینامه

حتماً شنیده‌اید که برخی ادعا می‌کنند، برای رانندگی در دبی نیاز به گواهینامه ندارند. این گفته دروغی بیش نیست. رانندگی در دبی بدون داشتن گواهینامه‌های رانندگی مورد تایید امارات یک تخلف سنگین است و تبعات جدی برای مالک خودرو به همراه خواهد داشت. همچنین در صورتی که بدون بیمه نامه اقدام به تردد با خودرو در شهر و بزرگراه کنید، جریمه سنگینی باید بپردازید.

هزینه‌های مرتبط با تخلفات رانندگی در دبی

جدا از اهمیت مبحث دریافت گواهینامه و برآورد هزینه‌های مرتبط با آن؛ لازم است افرادی که قصد دریافت گواهینامه دبی دارند و می‌خواهند در این شهر رانندگی کنند، درمورد هزینه‌هایی که ممکن است در اثر تخلفات جاده‌ای برایشان تراشیده شود، نیز به خوبی مطالعه نمایید. قوانین راهنمایی و رانندگی دبی و بطور کلی امارات متحده عربی فوق‌العاده سختیگرانه است و اصلاً در خصوص مجازات متخلفان رانندگی ذره‌ای گذشت نمی‌کنند.

از هزینه‌های رایجی که به علت انجام تخلفات راهنمایی رانندگی در دبی برای افراد ایجاد می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عدم بستن کمربند

نسبتن کمربند یکی از تخلفات با جریمه سنگین در دبی بشمار می‌رود. خوب است بدانید که برخلاف کشور ما در امارات تمام افراد حاضر در صندلی عقب باید حین حرکت خودرو کمربند‌های خود را ببندند. همچنین این قانون برای سرنشینان جلو صدق می‌کند. در صورت عدم بستن کمربندهای ایمنی سرنشینان، راننده جریمه خواهد شد.

جریمه در نظر گرفته شده در قوانین راهنمایی و رانندگی دبی برای نبستن کمربند ایمنی عقب 150 درهم است. این جریمه برای سرنشینان جلو 300 درهم خواهد بود.

رانندگی با سرعت غیر مطمئنه

حتماً اگر کلیپ‌های موجود درباره رانندگی بومیان دبی را دیده باشید، میدانید که به شدت به رانندگی با سرعت بالا علاقمند هستند. بنابراین قوانین راهنمایی و رانندگی امارات برای جلوگیری از افزایش آمار این تخلف رانندگی، اقدام به تعیین یک جریمه سنگین کرده است.

در صورتی که شما بعنوان راننده با سرعتی بیش از حد تعیین شده در قوانین راهنمایی و رانندگی داخل شهرهای امارات رانندگی کنید، حدوداً 400 درهم و بیشتر جریمه خواهید شد. همچنین جریمه رانندگانی که در بزرگ راه‌ها و اتوبان‌های دبی با سرعت بیش از حد تعیین شده رانندگی می‌کنند، 200 درهم خواهد بود.

رانندگی بدون گواهینامه

در صورتی که تصمیم گرفتید بدون دریافت گواهینامه مورد تایید دبی اقدام به رانندگی در این شهر بکنید، حتماً از قبل یک مبلغ هنگفت برای پرداخت جریمه آماده کنید. افرادی که این تخلف را مرتکب می‌شوند و اقدام به رانندگی بدون گواهینامه در دبی می‌کنند، باید 4000 درهم جریمه بپردازند.

رانندگی بدون بیمه نامه

دیگر تخلف پر هزینه‌ای که یک راننده می‌تواند در دبی مرتکب شود، رانندگی بدون بیمه نامه است. قوانین راهنمایی و رانندگی در خصوص افرادی که بدون داشتن بیمه نامه اقدام به تردد با خودرو در سطح شهر و خارج از آن می‌کنند، به شدت سختگیرانه رفتار می‌کند. بطور متوسط رانندگی بدون بیمه نامه در دبی جریمه 1000 درهمی در پی خواهد داشت.

ویراژ در مسیرهای عمومی

همانطور که اشاره کردیم مردم امارات عاشق گاز دادن و تیکاف انداختن در جاده‌ها هستند. اما سیستم راهنمایی و رانندگی این شهر با وضع جریمه‌های سنگین آمار اینگونه تخلفات را کاهش داده است. برای هر بار ویراژ دادن و انجام حرکات نمایشی در مسیرهای عمومی دبی باید 400 درهم بپردازید.

رانندگی در دبی در حالت مستی

رانندگی در مستی سنگین‌ترین هزینه را برای یک راننده متخلف رقم خواهد زد. جریمه این تخلف به اندازه دریافت یک گواهینامه رانندگی هزینه خواهد داشت. رانندگانی که حین رانندگی در دبی مست می‌کنند، حکم دادگاهی دریافت خواهند کرد. خودروی این گروه متخلفان رانندگی به مدت 12 ماه توقیف می‌شود. گواهینامه بدون بخشش باطل شده و در نهایت باید 3000 درهم جریمه نقدی بپردازند.

پارک بر روی خطوط عابر پیاده

در ایران متاسفانه یکی از تخلفات رانندگی رایجی که انجام می‌گیرد و تقریباً در بیشتر مواقع نادیده گرفته می‌شود، پارک بر روی خطوط عابر پیاده است. اما در سیستم راهنمایی و رانندگی دبی و بطور کلی امارات متحده عربی خبری از این چشم پوشی‌ها نیست. هر متخلفی که خودروی خود را روی خطوط عابر پیاده پارک کند، مجبور به پرداخت 500 درهم امارات خواهد شد.

پارک در جای پارک معلولین نیز در این حیطه جای می‌گیرد و جریمه مختص به خود را دارد. در صورتی که در دبی و سایر شهرهای امارات در جای پارک معلولین خودرویتان را پارک کنید، مجبور به پرداخت 300 درهم امارات خواهید شد.

از دیگر هزینه‌های تخلفات رانندگی در دبی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • 100 درهم برای پرتاب زباله به بیرون از خودرو
  • 100 درهم برای عبور از چراغ قرمز
  • 120 درهم برای رانندگی با سرعت کمتر از حد ایمن
  • 150 درهم برای خوردن و آشامیدن حین رانندگی
  • 150 درهم برای عدم داشتن تراشه الکترونیکی حین عبور از درگاه عوارضی
  • 300 درهم برای دنده عقب رفتن در مسیر‌های ممنوعه

جمع‌بندی

در صورتی که قصد مهاجرت و اقامت در دبی را داشته باشید، بخشی از هزینه‌هایی که باید بپردازید مرتبط با دریافت گواهینامه رانندگی خواهد بود. هزینه دریافت گواهینامه دبی با سایر شهرهای امارات تفاوت زیادی دارد. بنابراین لازم است پیش از ثبت نام در موسسه آموزش رانندگی در این خصوص به خوبی تحقیق کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا