هزینه زندگی در دبی چه قدر هست؟

با وجود اینکه مهاجرت می‌تواند اوایل کمی سخت و تا حدودی ناراحت کننده باشد؛ اما معمولاً نتیجه‌ای مطلوب به دنبال دارد. امروز اغلب جامعه مهاجرین به کشورهای مختلف همچون امارات متحده عربی دلایل محکمی برای هجرت از سرزمین خود دارند، که از جمله این دلایل می‌توان به سطح رفاه، فرصت شغلی بهتر، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر، تاسیس شرکت، استخدام در یک سازمان و همچنین زندگی در سرزمینی توسعه یافته اشاره نمود. دبی یکی از پرطرفدارترین شهرهای امارات متحده برای مهاجرین بشمار می‌رود. اغلب ایرانیانی که قصد پیشرفت در شغل و تحصیل را دارند و یا قصد دارند تجربه راحتتری از زندگی را برای خود رقم بزنند، دبی را جهت اقامت انتخاب می‌کنند. اما باید بخاطر بسپاریم که زندگی در هر جایی هزینه‌های خود را دارد و نباید بی‌گُدار به آب بزنیم.

طبیعتاً همانطور که در ایران زندگی هزینه‌های متعددی دارد، در دبی نیز این رویه پابرجا خواهد بود؛ بنابراین به افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در دبی را دارند، توصیه می‌شود درباره متوسط هزینه‌های زندگی در دبی به خوبی تحقیق و مطالعه کنند. در این مقاله با هم به بررسی متوسط هزینه‌هایی که در دبی خواهید داشت، می‌پردازیم.

هزینه‌های زندگی در دبی

برای زندگی در دبی برحسب موقعیت و شرایطی که تجربه می‌کنیم، هزینه‌های متفاوتی خواهیم داشت. بعنوان مثال یک جوان که با هدف تحصیل به دبی مهاجرت کرده، هزینه‌های زندگی‌اش با هزینه‌های زندگی یک خانواده ایرانی در دبی کاملاً یا تا حدود زیادی متفاوت است. از سری رایج‌ترین هزینه‌های زندگی در دبی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس
 • هزینه‌های مرتبط با خرید مسکن و نگهداری آن
 • هزینه اجاره آپارتمان و ویلا
 • هزینه‌های مرتبط با تغذیه
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه خرید خودرو، تامین سوخت و نگهداری خودرو
 • هزینه‌های دریافت خدمات درمانی و بهداشتی
 • هزینه‌های مرتبط با پرداخت قبوض
 • هزینه مالیات
 • هزینه تفریح و سرگرمی
 • هزینه بهرمندی از خدمات نظافت مسکن

این موارد همانطور که گفته شد، رایج‌ترین هزینه‌هایی هستند که مهاجرین و حتی بومیان ساکن در دبی خواهند داشت. در ادامه به صورت شفاف‌تر برخی از مهم‌ترین این موارد را بررسی خواهیم کرد.

متوسط هزینه مسکن در دبی

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های شما برای زندگی در دبی، هزینه مسکن، اجاره آپارتمان و ویلا و همچنین هزینه‌های مرتبط با نگهداری و مالکیت مسکن خواهد بود. از آنجایی که خود مردم دبی اکثراً متمول هستند، بنابراین طبیعی است که هزینه‌ مسکن نیز در این شهر بالا باشد و گاهی هزینه‌های خرید و اجاره مسکن در این شهر قابل قیاس با شهرهای معروف اروپا همچون لندن و مادرید است.

اگر بخواهید در دبی آپارتمان یا ویلا اجاره کنید، لازم است بطور میانگین بین 1500 تا 2000 یورو هزینه کنید. البته برحسب منطقه‌ای که مسکن در آن واقع شده و ویژگی‌های مسکن مورد نظر هزینه‌های اجاره‌اش متفاوت خواهد بود. مثلاً شما می‌توانید در حاشیه دبی یک آپارتمان سه خوابه را با پرداخت 2113 دلار آمریکا اجاره کنید. در مقابل برای اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز دبی باید هزینه‌ای 1576 دلاری در نظر بگیرید.

درمورد خرید مسکن نیز این تفاوت‌ها نقش تعیین کننده خواهند داشت. بطور متوسط بهای خرید هر یک متر آپارتمان در مرکز شهر دبی 3899 دلار آمریکا خواهد بود. در مقابل هزینه خرید هر متر آپارتمان در حاشیه شهر دبی حدوداً 2383 دلار خواهد بود. متوسط هزینه اجاره در مناطق مختلف دبی به پول امارات 4500 تا 14000 درهم خواهد بود.

هزینه تغذیه و تهیه اقلام خوراکی در دبی

دومین هزینه بزرگی که در دبی و هر نقطه دیگری از دنیا خواهید داشت، هزینه خورد و خوراک و تهیه اقلام غذایی است. هزینه زندگی در دبی در مقایسه با تهران در حدود 125 برابر گران‌تر است، که بخشی از آن شامل هزینه‌های تغذیه می‌شود. بطور میانگین اگر خانواده شما 2 تا 4 نفره باشد، بین 800 تا 1000 دلار هزینه خورد و خوراک خواهید داشت.

یک وعده غذای ارزان قیمت در رستوران‌های دبی بطور میانگین 10 دلار آمریکا هزینه درپی خواهد داشت. هر وعده غذای رستورانی کافی برای دو نفر حدوداً 62 دلار هزینه خواهد داشت. متوسط هزینه یک قرص نان در دبی 1.36 دلار است.

متوسط هزینه تحصیل در دبی

منظور ما از متوسط هزینه تحصیل در دبی مواردی همچون شهریه، خدمات دانشجویی، صدور کارت دانشجویی و همچنین هزینه‌های مرتبط با امتحانات دانشگاهی است. شهر دبی دارای چندین دانشگاه معتبر است و بسیاری از جوانان ایرانی علاقمند به تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند.

تحصیل در دبی هزینه بالایی دارد و بطور کلی برای جامعه‌ای مناسب است، که کاملاً تمکن مالی جهت پرداخت شهریه را داشته باشند. بیشتر دانشگاه‌های فعال در دبی شعبه‌ای از دانشگاه‌های معتبر کشورهای دیگر هستند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که اساتید شما همان اساتیدی باشند که در شعبه اصلی در حال تدریس هستند.

یکی از جنبه‌های تحصیل در دبی این است، که شما نسبت به بومیان دبی و بطور کلی امارات هزینه نسبتاً بیشتری خواهید داشت. هزینه تحصیل برای بومیان در این شهر بسیار پایین تمام می‌شود. در نهایت یک شخص اماراتی در دبی برای تحصیل در طول یک سال کمتر از 330 دلار آمریکا هزینه تحصیل خواهد داشت. این مبلغ صرف خدماتی همچون برگزاری امتحانات و صدور کارت دانشجویی می‌شود.

ولی افرادی که تابع این کشور نیستند و در دبی تحصیل می‌کنند، لازم است از قبل درمورد هزینه‌های بالایش آماده شوند. یک دانشجوی کارشناسی از اتباع خارجی هر سال بین 15 تا 35 هزار دلار آمریکا هزینه تحصیل خواهد داشت. این رقم برای یک دانشجوی ارشد بین 17 تا 25 هزار دلار متغیر خواهد بود.

 

هزینه تحصیل در مدارس دبی

همانند دانشجویان مهاجر، محصلان مهاجر در دبی نیز برای تحصیل در مدارس بین‌المللی هزینه قابل توجهی پرداخت می‌کنند. بعنوان مثال مدارس سوئیسی فعال در دبی در هر سال شهریه حدوداً 60 هزار دلاری دریافت می‌کنند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که خدمات تحصیلی و امکاناتی که در این مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد، رقیب ندارد.

هزینه دریافت خدمات درمانی و بهداشتی در دبی

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که شما در طول زندگی در دبی خواهید داشت، هزینه‌های مرتبط با خدمات درمانی و بهداشتی است. در دبی نیز این منوال ادامه دارد و قطعاً برحسب شرایط، نیاز به دریافت خدمات درمانی و بهداشتی پیدا خواهید کرد. اگر شما مهاجر دبی هستید، لازم است از خدمات بیمه خصوصی استفاده کنید.

در صورتی که کارفرما داشته باشید، او بیمه کننده‌تان خواهد بود. اما اگر ویزای سرمایه گذاری و گردشگری داشته باشید، لازم است خودتان اقدام به درخواست و دریافت بیمه خصوصی کنید. اگر در یک سازمان دولتی دبی مشغول به کار باشید، هزینه‌های درمان شما رایگان خواهد بود. همچنین مهاجرین می‌توانند با دریافت کارت سلامت از تخفیفات 50 درصدی خدمات بهداشت و درمان بهرمند شوند.

برحسب سن متقاضی هزینه کارت سلامت متفاوت خواهد بود. تهیه کارت سلامت برای مهاجرین کمتر از 18 سال و بیش از آن بین 120 تا 320 درهم خواهد بود. همچنین این هزینه برای شهروندان دبی و بطور کلی امارات بین 25 تا 120 درهم است. در صورتی که بخواهید از یک بیمه خیلی معتبر و خوب استفاده کنید، لازم است هزینه‌ای بین 15 تا 20 هزار درهم در نظر بگیرید.

هزینه پرداخت قبوض در دبی

هزینه‌های پرداخت قبوض (اشتراک اینترنت، برق، گاز) در واقع بخشی از هزینه‌های مسکن بشمار می‌رود. بطور متوسط هزینه‌های قبوض در دبی بین 300 تا 1000 درهم خواهد بود.

هزینه حمل و نقل در دبی

رفت و آمد در شهری مانند دبی بسیار سخت است، چراکه گرمای هوا در دبی غیرقابل تحمل است و حتماً نیاز به یک وسیله نقلیه شخصی خواهید داشت. همچنین می‌توانید برای عبور و مرور در شهر از خط حمل و نقل عمومی استفاده کنید. از آنجایی که امارات خود صاحب منابع نفتی است، بنابراین قیمت بنزین در آن ارزان‌تر از دیگر کشورهای دنیاست.

با وجود این هزینه‌های حمل و نقل خیلی ارزان نیست، چراکه یک خودرو نیاز به بیمه، شارژ بنزین به دفعات و همچنین دریافت خدمات تعمیر و نگهداری دارد. هر یک از این موارد هزینه‌ای جداگانه دارند و در کنار هم می‌توانند مبلغ بزرگی را شکل دهند. هر لیتر بنزین در دبی بین 2.82 تا 2.94 درهم است.

خوبی خرید خودرو در دبی این است، که شما می‌توانید هنگام خرید 20 درصد مبلغ خودرو را بپردازید و مابقی بهای محصول را طی 5 سال پرداخت کنید. متوسط هزینه استفاده از خدمات تاکسی شهری 2.48 درهم برای هر کیلومتر است. همچنین هر بلیط اتوبوس در دبی به قیمت 5 درهم عرضه می‌شود. در صورتی که بخواهید با دریافت کارت Nol از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده کنید، لازم است هر ماه بطور متوسط مبلغ 350 درهم هزینه نمایید.

جمع‌بندی

یکی از موارد مهمی که پیش از مهاجرت به دبی باید درمورد آن برآوردهای لازم را انجام دهید، متوسط هزینه‌های زندگی در دبی است. رایج‌ترین هزینه‌هایی که یک خانواده برای زندگی در دبی خواهند داشت، شامل هزینه‌های مسکن، حمل و نقل، تحصیل، خدمات درمانی و بهداشتی، تفریح، تغذیه و بیمه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا