هزینه‌های زندگی در دبی

زمانی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرید، تفاوتی ندارد کشور مقصد امارات متحده عربی باشد یا هر کشور دیگر، به هر صورت یکی از بخش‌های اساسی برنامه ریزی سفر طولانی مدت و یا کوتاه مدت شما محاسبه هزینه‌های تقریبی زندگی در کشور مقصد خواهد بود. بطور کلی منطقی‌ترین نوع محاسبه هزینه‌ها جهت زندگی در دبی، محاسبه میانگین هزینه‌های ماهانه در این شهر از امارات متحده عربی است. از جمله مواردی که در این محاسبه هزینه‌ها گنجانده می‌شوند، می‌توان به هزینه قبوض، خرید یا اجاره مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، خدمات آموزشی و درمانی اشاره نمود. تقریباً در حال حاضر هر کسی در دنیا دوست دارد، در یکی از مناطق پیشرفته دبی زندگی کند و چه کسی است که از تجربه رفاه و آسایش فراری باشد؟ اما برای اینکه بتوانید در دبی زندگی کنید، ابتدا باید برآوردهای لازم را انجام دهید و به نتیجه برسید که آیا به لحاظ هزینه، این کشور برای زندگی کردن به صرفه است یا نه؟ در این بخش اطلاعات کافی در خصوص هزینه‌های معمول و غیر معمولی که طی زندگی کوتاه مدت یا بلند در دبی خواهید داشت، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

برای زندگی در دبی چقدر باید هزینه کنیم؟

شما نمیدانید سبک زندگی، عادات معمول زندگی و همچنین جایی که در آن قرار است زندگی کنید به چه صورت است؛ بنابراین برآورد حداقل یا حداکثر هزینه کاری غیر ممکن و دشوار است. البته باید یک نگاه خوشبینانه نسبت به این مسئله داشته باشید، چراکه هزینه زندگی در دبی به مراتب از زندگی در لندن، سنگاپور، هنگ کنگ و نیویورک آمریکا پایین‌تر است. طبق گفته‌های بالا برآورد هزینه‌ها پیش از شروع سفر موقتی و دائمی به معنای کنسل شدن مهاجرت و سفر نیست. تنها اینکار را انجام می‌دهیم، تا مدیریت مالی بهتر و هوشمندانه‌تر در این شهر داشته باشیم. در ادامه به اصلی‌ترین و مهم‌ترین هزینه‌هایی که در این شهر خواهید داشت و یا شاید برایتان بوجود بیایند اشاره خواهیم کرد.

     هزینه‌های مرتبط با مسکن و اجاره خانه در دبی

می‌توان اینطور عنوان نمود که بزرگترین و بیشترین هزینه زندگی شما در دبی به اجاره مسکن تعلق می‌گیرد. با توجه به منطقه‌ای که قصد اقامت دارید، متراژ ساختمان، موقعیت ساختمان و همچنین امکاناتی که دارد، هزینه اجاره آن متفاوت خواهد بود. در دبی گزینه‌های متنوعی برای اجاره و رهن مسکن وجود دارد و در این خصوص می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که برای اجاره مسکن در نظر می‌گیرید تصمیم گیری کنید. طبیعتاً هزینه اجاره مسکن در حومه شهر دبی بسیار کمتر از اجاره یک آپارتمان مدرن در آسمان خراشی است، که داخل مرکز شهر دبی واقع شده است. برخی از منطقه‌های دبی بیشتر مهاجر نشین هستند و اغلب ایرانیان مهاجر نیز تمایل به سکونت در این مناطق دارند. از جمله مناطق سکونتی دبی با هزینه اجاره سالانه 100000 تا 140000 درهم می‌توان به مارینا و جمیرا اشاره نمود؛ اما اگر شما بخواهید نصف این اجاره بها سالیانه را بپردازید، همچنان گزینه‌های مناسب‌تری وجود دارد. بعنوان مثال هزینه اجاره مسکن در القصیص یا میردف نصف ارقامی است که در بالا اشاره کردیم. جالب است بدانید که برخلاف شهرهای ایران در دبی بیشتر صاحبین املاک یا آژانس‌های املاک کل هزینه اجاره سال و همچنین مبلغ ضمانت را هنگام عقد قرارداد دریافت می‌کنند

       هزینه حمل و نقل عمومی در دبی

در دبی شما می‌توانید از انواع وسایل حمل و نقل همچون مترو، تاکسی و اتوبوس جهت رفت و آمد به مناطق مختلف این شهر استفاده کنید. یکی از مزیت‌های زندگی در دبی بهره مندی از خدمات فوق العاده مدرن و کارآمد سیستم حمل و نقل عمومی است. در این کشور حتی اگر اقدام به خرید خودرو کنید، هزینه آن چندان زیاد نخواهد بود. قیمت سوخت در این کشور مناسب است و به همین علت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و همچنین وسایل نقلیه شخصی چندان هزینه بر نخواهد بود. بسته به شرایط مالی خود می‌توانید نسبت به خرید خودرو اقدام کنید. برای خرید یک تویوتا کرولا در امارات متحده عربی لازم است حدوداً 70900 درهم هزینه کنید. به ازای هر لیتر بنزین در این کشور 2.51 درهم پرداخت خواهید کرد. بطور کلی اگر بخواهید در طول یک ماه تنها از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده کنید، تقریباً 300 درهم هزینه خواهید کرد.

       هزینه تحصیل و آموزش در دبی

بسیاری از افراد با هدف تحصیل و فراگیری علم در دانشگاه‌ها و موسسات معتبر دبی به این شهر از امارات متحده عربی سفر می‌کنند. بنابراین برای این گروه که قصد سکونت در دبی و همچنین تحصیل را دارند، بسیار حائزاهمیت است که درمورد هزینه‌های تحصیل نیز برآوردهای لازم را انجام دهند. تمام مهاجرانی که در دبی زندگی می‌کنند، مجاز به حضور در مدارس دولتی و خصوصی و همچنین دانشگاه‌های این شهر هستند.

اما یک مسئله در خصوص مدارس دولتی دبی مطرح است. تنها محصلینی که اتباع این شهر هستند می‌توانند در مدارس دولتی بصورت رایگان تحصیل کنند. برای ثبت نام یک کودک در مهد کودک لازم است ماهانه بین 1200 تا 4000 درهم بپردازید. همچنین اگر فرزند شما باید در مدرسه تحصیل کند، شهریه‌ تحصیل او در مدرسه دولتی حدوداً 6000 درهم خواهد بود.

در شهر دبی بیشتر از 200 مدرسه خصوصی فعالیت دارد. بطور کلی اگر فرزند شما در یک مدرسه خصوصی دبی تحصیل کند، سالانه بین 12723 تا 64093 درهم باید بپردازید. اما اغلب مهاجران با هدف تحصیل از گروه جوانان هستند که طبیعتاً قصد تحصیل در دانشگاه‌های دبی را دارند. نخست باید به این نکته توجه داشته باشید، که در مدارس دولتی دبی تمام دروس به زبان عربی ارائه خواهند شد، اما اگر در یک دانشگاه خصوصی ثبت نام کنید، امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است. در دبی متوسط هزینه‌ای که یک دانشجو برای دریافت مدرک کارشناسی می‌پردازد بین 173400 تا 54800 درهم است.

·       هزینه خورد و خوراک در دبی

بیشتر اقلام خوراکی که در ایران مصرف می‌کنید و بطور کلی با ذائقه ایرانی‌ها سازگار هستند، در دبی نیز قیمت مناسبی دارند و تهیه آن‌ها برایتان هزینه سنگینی به همراه ندارد. از جمله مواد غذایی با قیمت مناسب در دبی می‌توان به گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، برنج، پرتقال و سیب اشاره نمود. اغلب این اقلام خوراکی کمتر از 10 درهم هستند. البته تخم مرغ، شیر و نان نیز در این گروه قرار می‌گیرند و ارزان قیمت هستند. در صورتی که اقلام خوراکی شما بیشتر از گروه محصولات وارداتی باشد، طبیعتاً هزینه بیشتری برای خورد و خوراک باید کنار بگذارید. مثلاً هزینه خرید از هایپرمارکت‌ها و میوه فروشی‌های بین المللی به مراتب از هزینه خرید در هایپرهای بومی بیشتر است.     

یکی از بخش‌های مهم زندگی در هر منطقه، کشور و شهری شرایط و هزینه دریافت خدمات بیمه و درمانی آن است. همه ما در دوره‌های مختلف از زندگی به دلایل گوناگون نیاز به دریافت خدمات درمانی و بیمه خواهیم داشت. بنابراین باید درمورد هزینه بیمه و خدمات درمانی در دبی نیز اطلاعات کافی داشته باشید. طبق قوانین جدید اداره بهداشت امارات متحده عربی، تمام کسانی که در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند، چه اتباع داخلی و چه اتباع خارجی باید حتماً تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند؛ اما یک تفاوت بین بیمه درمانی مردم بومی و مهاجران وجود دارد. گروه‌های بومی با استفاده از منابع مالی دولت تحت پوشش بیمه و خدمات درمانی قرار می‌گیرند. اما گروه‌هایی که مهاجر هستند باید از طرح‌های بیمه خصوصی استفاده کنند. جالب است بدانید که دبی یکی از بهترین سیستم‌های بهداشت و درمان را دارد.

     هزینه خدمات درمانی و بیمه

در دبی مردم بومی می‌توانند کاملاً رایگان از خدمات درمانی استفاده کنند، همچنین مهاجران می‌توانند با استفاده از کارت‌های بهداشتی خود تا 50 درصد تخفیف در خدمات درمانی دریافت کنند. دبی برای مهاجران تا 10 سال حق بیمه 120 درهمی و برای مهاجران بالای 18 سال حق بیمه 320 درهمی برای هر سال معین کرده است.

   هزینه قبوض خدمات شهری در دبی

دیگر هزینه معمولی که در زمان سکونت در دبی خواهید داشت، هزینه مرتبط با استفاده خدمات شهری است. خدماتی همچون آب، برق، اینترنت و گاز در این گروه گنجانده می‌شوند. خوب است بدانید که نسبت به دیگر کشورها و همچنین ایران در دبی هزینه این خدمات برای شما بیشتر تمام خواهد شد و بطور کلی انرژی از هر نوع در این شهر گرانبها محسوب می‌شود. به فرض اگر منزل شما در دبی یک خانه حدوداً 90 متری باشد، حدوداً 728.28 درهم هزینه آب، برق، گرمایش و سرمایش خواهید داشت. همچنین هزینه مصرف اینترنت شما حدوداً 357.10 درهم خواهد شد.

جمع بندی

برای اینکه به دبی سفر کنید و برای یک مدت زمان موقتی یا دائمی در آن ساکن شوید، لازم است آگاهی لازم درمورد زندگی در این شهر پیشرفته را بدست آورید. این تحقیق و پرسش مدیریت مخارج و هزینه‌ها را برایتان راحتتر می‌کند. برای اینکه برآوردی قابل استناد از هزینه‌های احتمالی و معمول درمورد زندگی در دبی بدست آورید، لازم است از متخصصین و کارشناسان این حوزه راهنمایی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا