مهاجرت به دبی از طریق کار

شروع کسب و کار در دبی و یا اشتغال یافتن در یکی از سازمان‌ها و یا مشاغل موجود در دبی، یکی از راه‌ حل‌های خوب برای مهاجرت به دبی بشمار می‌رود. در صورتی که پتانسیل و سرمایه کافی برای رشد در دبی و بطور کلی امارات متحده عربی را دارید، بهترین فرصت است که از این طریق آینده و مسیر پیشرفت شغلی خود را هموار کنید. البته زمانی که برای کار به دبی مهاجرت می‌کنید، می‌توانید با فراهم کردن شرایط مطابق با استانداردها و قوانین امارات متحده عربی در دبی اقامت کنید. با وجود اینکه امارات متحده عربی در خصوص صدور اقامت دائم برای اتباع خارجه سختگیر است و کسی نمی‌تواند در این کشور اقامت دائم بگیرد، اما مهاجرت به این شهر از امارات متحده عربی همچنان یک بُرد محسوب می‌شود؛  اما کدام یک از مشاغل در دبی بازار کار دارند و می‌توان از طریق آن‌ها به دبی مهاجرت کرد؟ در این بخش به چند مورد از مشاغلی که می‌توانند زمینه مهاجرت شما به امارات بویژه دبی را فراهم کنند، اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت به دبی با کار در صنایع امارات

امارات در چند صنعت بسیار قوی است. بسیاری از صنایع فعال امارات و همچنین دبی در حال حاضر تقاضای نیرو متخصص دارند و از این نظر می‌توانند فرصت خوبی برای گروهی باشند که قصد مهاجرت از طریق کار به دبی را دارند. از صنایع اصلی که در دبی فعالیت دارند، می‌توان به نفت، پتروشیمی، شیلات و ماهیگیری، سیمان، کود، صنایع آلومینیوم، مواد  اولیه ساخت و ساز ساختمانی، صنایع دستی و منسوجات و تعمیرات کشتی‌های تجاری اشاره نمود.

از جمله شرکت‌ها و کارفرماهای بزرگ و فعال امارات می‌توان به موارد اشاره نمود:

 • Emc (حوزه it)
 • 3M (مرتبط با تولید)
 • شرکت DHL لجستیک
 • Eatee Lauder (سلامت و زیبایی)
 • شرکت Splash (فعال خرده فروشی)
 • کمپانی Onnicom Media Group (حوزه رسانه)
 • AstraZenca Gulf (صنایع دارویی)
 • Dulsco (منابع انسانی و خدمات صنعتی)
 • The One (خرده فروشی)
 • Hilton Worldwide (مهمان نوازی و گردشگری)
 • Weber Shandwick (خدمات فنی و تخصصی)

 

مدت زمان اقامت در دبی از طریق کار

همانطور که اشاره کردیم تفاوتی ندارد شغل و حرفه شما چه باشد، در هر صورت نمی‌توانید از سوی دولت امارات اقامت دائم دریافت کنید. اقامت در دبی نهایت 3 سال اعتبار خواهد داشت و پس از آن لازم است مجدداً نسبت به تمدید مجوز اقامت در امارات و دبی اقدام نمایید. البته نکته قابل توجه درمورد مدت زمان اعتبار اقامت این است، که بازه زمانی فرصت شما برای اقامت در این شهر به نوع شغل و قرارداد کارفرمایان نیز بستگی دارد.

برندها و شرکت‌های فعال در دبی با پتانسیل جذب نیروی کار

البته که مهاجرت از طریق کار به دبی، تصمیمی دو سر سود است. اما برخی بیشتر روی این مسئله که در حوزه‌ای بخصوص فعالیت کنند؛ هدف‌گذاری می‌کنند. در دبی و بطور کلی کشور امارات متحده عربی بیش از 5000 شرکت و برند بین المللی همچون SERCO، Mott McDonald، BAE Systems و Shell فعالیت دارند.

اما طبق مطالعات صورت گرفته و آماری که در حال حاضر در دست است. مهاجرین با قصد کار در دبی و دیگر شهرهای امارات فرصت اشتغال در حوزه‌های لجستیک، انرژی‌های تجدید پذیر، فناوری‌های ساخت و ساز، گردشگری، نمک زدایی، امور مالی و بانکی، متخصصان مالیاتی و گروه‌های ماهر در زمینه ارزش افزوده VAT را خواهند داشت.

بطور کلی زمانی که تصمیم به مهاجرت از طریق کار می‌گیرید و مقصدتان دبی است، لازم است از قبل در خصوص تقاضای بازار کار امارات تحقیق کنید و مشاغل پردرآمد دبی را بررسی نمایید. وب سایت‌های کاریابی همچنین وب‌سایت‌هایی که در زمینه مشاوره و انجام امور مهاجرت امارات فعالیت تخصصی دارند، می‌توانند در این زمینه راهنمای شما باشند.

تمدید اقامت در دبی از طریق کار

تمدید اقامت در دبی از طریق کار یک فرآیند خودکار نیست و دولت امارات نیز در این خصوص کاملاً رفتاری جدی دارد؛ بنابراین هر زمان که مدت زمان اعتبار اقامت شما طبق تاریخ پایان قرارداد به اتمام برسد، شما ملزم هستید قرارداد دیگری با کارفرما تنظیم کرده و نسبت به درخواست مجدد اقامت موقت در امارات اقدام فرمایید.

مهاجرت دائم به دبی از طریق کار امکان پذیر است؟

با وجود اینکه هفت ایالت امارات برای اعطا مجوز اقامت دائم به اتباع خارجه سختگیرانه رفتار می‌کند، اما همیشه استثناهایی وجود دارد. در صورتی که مهاجرت شما به دبی از طریق کار باشد و 30 سال پی در پی اقامت خود در امارات را تمدید کنید، می‌توانید نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

البته ماندن آنهم به مدت 30 سال در دبی چندان راحت نیست. از آنجایی که دبی برای شهروندان موقت و دائم خود شرایط و قوانین متعددی دارد، بنابراین رعایت تمام این قوانین شاید برای هرکسی امکان پذیر نباشد. تنها در صورتی که در طی این 30 سال مرتکب هیچ تخلفی نشوید، می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید.

یکی از مواردی که در طول سال‌های مهاجرت کاری خود به دبی و بطور کلی امارات باید رعایت کنید، مسئله پرداخت مالیات است. لازم است بدون هیچ فوت زمانی در فواصل زمانی تعیین شده مالیاتتان را بپردازید.

مهارت‌هایی که شانس مهاجرت دائم به دبی را افزایش می‌دهند

با وجود اینکه امارات کشوری توسعه یافته بشمار می‌رود، اما همچنان مسیر رشد را میپیماید و روی صنایع خود بیشتر کار می‌کند. این کشور چندین صنعت فوق قوی و در حال توسعه همچون صنایع بخش انرژی دارد. این کشور بیش از سایر تخصص‌ها به متخصصین فعال و ماهر در زمینه علوم، فناوری، ریاضیات و مهندسی بها می‌دهد و برای این گروه از مشاغل ارزش و اعتبار بالایی قائل است.

البته اگر شما در علوم و تخصص‌های دیگری همچون حسابداری، بانکداری، صنایع املاک و دارایی فعالیت دارید، می‌توانید به مهاجرت امارات و اقامت در دبی فکر کنید. از زمانی که مالیات بر ارزش افزوده در  امارات معرفی شده، امارات تقاضا برای جذب متخصصان مالیاتی را افزایش داده است.

آخرین آمار بازار کار دبی در سال 2022 جهت مهاجرت به دبی از طریق کار

در اینجا نگاهی خواهیم داشت به برخی از مشاغلی که در حال حاضر در دبی بازار کار دارند.

 • مربی شخصی و حرفه‌ای: این گروه از افراد متخصص می‌توانند در زمینه‌های گوناگون همچون امور زندگی و مشاوره خانواده فعالیت داشته باشند. همچنین امور ورزشی در این گروه قرار می‌گیرد. در صورتیکه در یک رشته ورزشی بخصوص تحصیلات و فعالیت حرفه‌ای دارید، می‌توانید به آینده شغلی خود در دبی و همچنین مهاجرت از این طریق امیدوار باشید. بطور کلی گروه مربیان شخصی و حرفه‌ای فعال در دبی می‌توانند در هر ماه حداقل 11 هزار درهم درآمد کسب کنند.
 • فریلنسری: با وجود اینکه در ایران فریلنسری به دلایل گوناگون به لحاظ درآمدی چشم انداز خوبی ندارد، اما در دبی فریلنسرها آینده شغلی روشنی دارند. یک نیروی کار ماهر فریلنسر محتوای دیجیتال در دبی و بطور کلی کشور امارات می‌تواند در هر ماه حداقل 6 هزار درهم درآمد کسب کند.
 • هنر و طراحی: از جمله پردرآمدترین مشاغل حال حاضر دبی مشاغل مرتبط با هنر و طراحی هستند. در صورتی که در حوزه هنر و طراحی فعالیت تخصصی داشته باشید، می‌توانید در دبی درآمد حداکثر 24 هزار درهمی کسب کنید.
 • خدمات درمانی و پزشکی: همانطور که در ابتدا نیز عنوان شد، امارات از نظر نیروی متخصص علوم درمانی و پزشکی و برخی دیگر از تخصص‌ها درگیر کمبود نیرو است. بنابراین اگر شما فعال در حوزه خدمات درمانی و پزشکی هستید، حالا یک فرصت طلایی برای مهاجرت به دبی دارید. یک تکنسین خدمات درمانی و پزشکی در دبی می‌تواند در هر ماه بین 8400 تا 72 هزار درهم درآمد کسب کند.
 • نویسندگی و عکاسی: نویسندگی و عکاسی از جمله مشاغلی هستند، که در ایران شاید درآمد چندان زیادی نداشته باشند؛ اما در امارات این مشاغل بازار کار داغی دارند. یک نویسنده یا عکاسی حرفه‌ای در دبی می‌تواند در ماه حداقل بین 2 تا 22 هزار درهم درآمد کسب کند.

آیا با هر شغلی می‌توان برای همیشه به دبی مهاجرت کرد؟

خیر. دبی یکی از شهرهای بزرگ و البته با پتانسیل بالای پیشرفت مشاغل متفاوت است. با این حال تنها کسانی می‌توانند در این شهر و بطور کلی کشور امارات در زمینه شغلی موفق شوند و اقامت بگیرند، که شغلشان مورد نیاز امارات و همچنین دبی باشد.

جمع‌بندی

دبی یکی از شهرهای توسعه یافته و پیشرفته کشور امارات بشمار می‌رود. دبی به لحاظ شغلی فرصت‌های زیادی برای مهاجرین و مقیمان موقتی‌اش دارد. در صورتی که قصد مهاجرت به امارات و بخصوص دبی را داشته باشید، اشتغال در این شهر یکی از راه‌های مهاجرتتان خواهد بود. با اشتغال در این شهر و تمدید پی در پی مجوز اقامت، شانس دریافت اقامت دائم شما افزایش پیدا می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا