معیارهای انتخاب یک وکیل مناسب در دبی

امارات متحده عربی امروز در کل جهان به عنوان یکی از کانون‌های با چشم انداز روشن شناخته می‌شود. برای کسانی که قصد پیشرفت و پایه ریزی یک زندگی آرمانی را دارند، امارات کشور ایده‌آلی است. در واقع حاکمیت هفت امارات به صورتی است، که هر کسی امروز دوست دارد امارات را برای اقامت دائمی و یا هر کار دیگری انتخاب کند؛ اما در این کشور کسی باید باشد، که بتواند در صورت نیاز حمایت قانونی از شما را برعهده بگیرد! دبی یکی از هفت شیخ نشین امارات متحده عربی بشمار می‌رود. قانون اساسی فدرال امارات اختیارات قانونی را مابین این هفت امارات تقسیم کرده است. بنابراین اگر شما بخواهید از خدمات یک وکیل در دبی استفاده ببرید، لازم است وکیل شما شرایط و علم فعالیت در زمینه وکالت داخل دبی با توجه به قوانین آن را داشته باشد.

در صورتی که شما قصدتان مهاجرت، خرید ملک، تاسیس شرکت و یا هرکار دیگریست و هنوز به قوانین دبی آشنایی ندارید، قطعاً به حضور و حمایت یک وکیل کاربلد احتیاج خواهید داشت. در این بخش به بررسی موضوع معیارهای انتخاب یک وکیل مناسب در دبی خواهیم پرداخت.

انواع وکلا در دبی

بطور کلی در دبی وکلا در سه دسته تخصصی و متمایز از یکدیگر فعالیت دارند. قانون فدرال امارات متحده عربی سه دسته زیر را برای فعالیت در هفت امارات به رسمیت می‌شناسد:

 • وکلای تمرینی
 • وکلای عملیاتی (حقوقی)
 • وکلای غیر عملیاتی (مشاوران حقوقی)

براساس قوانین فدرال امارات چه در دبی و چه در دیگر شش شیخ نشین؛ تنها وکلایی که حقوقی یا به عبارت دیگر عملیاتی هستند، می‌توانند وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی را قبول کرده و خدمات حقوقی ارائه کنند. اما این به معنای عدم به رسمیت شناخته شدن وکلای تمرینی و غیرعملیاتی نیست و آن‌ها نیز می‌توانند در حیطه خود فعالیت مثبت داشته باشند.

در ادامه خواهیم گفت که هنگام انتخاب وکیل باید چه معیارهایی داشته باشید. در حقیقت این معیارها همان ویژگی‌های اصلی هستند، که یک وکیل ماهر باید داشته باشد.

یک وکیل خوب چه مشخصاتی دارد؟

در صورتی که شما در دبی نیاز به دریافت خدمات وکیل دارید، لازم است کاملاً در این خصوص هوشیار باشید و بدانید که چه وکیلی برای شما بهترین خواهد بود. یکی از مشخصات بارز یک وکیل خوب این است، که در پذیرش حق وکالت شما هیچ عجله‌ای ندارد. او پیش از اینکه پرونده شما را پذیرش کند، یک یا چند جلسه ترتیب می‌دهد.

در این جلسات وکیل موکل احتمالی خود را ملاقات کرده و با او در مورد پرونده یا مسئله روی داده، بطور دقیق و با جزئیات کامل صحبت خواهد کرد. همچنین او از شخص حقیقی یا حقوقی تمام مدارک و اسناد مرتبط با پرونده را درخواست می‌کند. قبل از اینکه وکیل وارد جریان طرح دعوا شود، حتماً با بررسی جزئیات اسناد، مدارک و شواهد به موکل خود خواهد گفت، که در صورت طرح دعوا بروز چه رخداد و تغییراتی محتمل و یا قوی است.

یکی دیگر از مشخصات یک وکیل خوب این است، که هیچ اصراری برای گرفتن حق وکالت از شما ندارد. به عبارت دیگر او به شما این حق و فرصت را می‌دهد، که خودتان با تفکر کافی دراینباره تصمیم گیری کنید. از جمله مسائلی که پیش از پذیرش پرونده با شما درمیان می‌گذارد و باید درمورد آن‌ها تصمیم‌گیری کنید، می‌توان به هزینه‌های دادرسی دعاوی حق الوکاله وکیل و بازه زمانی که صرف رسیدگی به پرونده می‌شود، اشاره نمود.

در قدم بعدی وکیل حقوقی با تایید پرونده شما و عقد قراردادی کامل و روشن به لحاظ قانونی، فعالیت خود بعنوان وکیل شما در دادگاه‌ها و سایر مراجع قانونی و نظامی دبی را شروع خواهد کرد.

چند معیار انتخاب یک وکیل مناسب در دبی

حال برای اینکه شما بتوانید در دبی اقدام به انتخاب یک وکیل خوب کنید، لازم است چند ویژگی را را مد نظر خود قرار دهید. در ادامه چند معیار مهم برای انتخاب یک وکیل مناسب در دبی را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • کاملاً به مسائل قانونی بروز و مسلط باشد

حتماً در مطالب مرتبط با امارات و قوانین آن به این موضوع پی بردید، که قوانین هفت شیخ نشین امارات بسیار محکم و منسجم هستند. همچنین این کشور از این نظر بروز است و هر چند وقت یکبار برحسب شرایط و نیاز اقدام به اعمال تغییرات در قوانین و یا افزودن قوانین جدید به قانون اساسی می‌کند.


بر این اساس وکیل حقوقی یا عملیاتی شما در دبی باید کاملاً نسبت به قوانین و مقررات و تغییراتی که در آن‌ها ایجاد می‌شود، مسلط و آگاه باشد. یک وکیل حقوقی ماهر همیشه از این نظر آپدیت یا به عبارت دیگر بروز است. در کشورهایی که به لحاظ قانونی رویه‌ای کاملاً جدی و منسجم دارند، عدم ارتقاء آگاهی و تکیه بر دانش ناشی از تحصیلات گذشته کافی نیست و شاید در مواردی دردسرساز نیز بشود.

دیگر معیار انتخاب یک وکیل مناسب در دبی، صداقت اوست. دقت کنید که یک وکیل خوب هرگز بلوف نمی‌زد و از ابراز توانایی حل مسائل آن هم به روشی غیرقانونی پرهیز می‌کند. وکیل شما باید درمورد پرونده توضیحاتی شفاف در اختیار شما قرار دهد. همچنین او باید درمورد سیر قانونی و چگونگی طی شدن مرحله‌های رسیدگی به پرونده شما را آگاه و تفهیم کند.

هرگز وکیل شما درمورد موفقیت در یک پرونده به شما اطمینان صد در صد نمی‌دهد و تنها درمورد شانس‌هایی که برای موفقیت خواهید داشت، آنهم در حدود واقعی صحبت خواهد کرد.

 • در پی کسب سود نیست

امروز شاهد فعالیت تعداد زیادی از وکلا هستیم که در پرونده‌های مختلف بجای راهنمایی درست موکل درپی کسب سود بیشتر هستند. وکیل شما در دبی پس از بررسی اسناد و مدارک می‌تواند چندین راه حل قانونی را به شما ارائه کند. او تا حد امکان تلاش می‌کند، با مذاکره و لاوی گری جریان پرونده را به سود شما برگرداند و از هزینه تراشی‌های اضافه خودداری می‌کند.

در صورتی که پرونده شما با صحبت و لاوی گری به نتیجه مطلوبی نرسد و وارد سیر قضایی شود، نتایج حاصل از طرح دعوا را عیناً با شما در میان می‌گذارد و از حاشیه‌سازی جهت کسب سود بیشتر خودداری می‌کند.

 • برخورد محترمانه‌ای با موکل و قاضی دارد

برای اینکه بتوانید در جریان حل یک پرونده به وکیل خود و علم او تکیه کنید، لازم است احترام و حس حمایتگری او را نیز دریافت نمایید. یک وکیل حاذق علاوه‌بر اینکه با شما بعنوان موکل برخورد محترمانه‌ای دارد، در برابر قاضی و طرف دعوا نیز رفتاری حرفه‌ای و محترمانه از خود بروز می‌دهد.

 • یک وکیل خوب تخصص گراست
 • یکی از مهم‌ترین معیارهای شما برای انتخاب وکیل باید تخصص او باشد. خوشبختانه امروز در دبی بسیاری از وکلای عملیاتی تخصص گرا هستند و علم و توان خود را در یک حیطه خاص متمرکز می‌کنند. بعنوان مثال اگر پرونده شما مرتبط با حوزه پزشکی است، می‌توانید از خدمات یک وکیل فعال و آشنا به حقوق و قوانین حوزه پزشکی استفاده کنید.
 • به لحاظ رازداری و محافظت از حریم موکل مورد اعتماد باشد

از زمانی که یک وکیل وکالت شما را قبول می‌کند، در حقیقت نماینده شماست. بنابراین طبیعیست که به بسیاری از اسرار شما آگاهی داشته باشد. یکی از معیارهای انتخاب یک وکیل خوب در دبی، امین بودنش است. او باید در هر زمینه امین و امانت‌دار شما باشد و حتی در غیاب شما این شرط را رعایت کند. تمام اتفاقات، اطلاعات و اسناد و مدارکی که از شما در اختیار وکیل قرار می‌گیرد، باید برای همیشه پیش او محفوظ باقی بمانند. یک وکیل حتی پس از به پایان رسیدن یک پروند حق افشای اطلاعات و اسرار موکل سابق خود را ندارد.

وکیل کیست؟

ممکن است در مقام فردی که به دبی مهاجرت کرده و یا کار حقوقی در دبی دارد، درست ندانید که چه کسی وکیل است و چه تعهد و وظایفی در قبال شما دارد!

وکیل جانشین و نماینده اشخاص حقیقی و حقوقی است. این فرد طی عقد قرارداد وکالت و تعیین حدود اختیارات درمورد ورود به مسائل موکل، در خصوص یک مسئله یا تمام مسائل مربوط به موکل از او در چارچوب قوانین حاکم در دبی حمایت خواهد کرد. بخاطر بسپارید که یک وکیل مورد تایید دولت فدرال امارات هرگز در طرح شکایت و دعوای بی‌اساس با شما همکاری نخواهد کرد.

تمام تلاش او این است که سیر صحیح و قانونی مسئله مرتبط با شما طی شود و در این راه با دادگاه همکاری لازم را به عمل خواهد آورد. چنین وکلایی مورد اعتماد موکلین و همچنین دادگاه مربوطه هستند و می‌توانند تا حدود زیادی شانس موفقیت موکل خود در پرونده‌های متفاوت را افزایش دهند.

اصلی‌ترین وظایف یک وکیل حقوقی چیست؟

 • ارائه مشاوره حقوقی
 • ثبت و انحلال شرکت
 • تنظیم پیش نویس قراردادها
 • دفاع از موکل در دادگاه
 • حضور و پاسخگویی در دادگاه‌های قضایی بجای موکل

جمع‌بندی

در دبی و بطور کلی امارات متحده عربی شما نیاز به حمایت و حضور یک وکیل با مهارت و علم کافی نیاز خواهید داشت. در موقعیت‌های متفاوت وکیل شما می‌تواند از شما در برابر دادگاه و دیگر مراجع قانونی دبی حمایت کند. یک وکیل خود مشخصاتی دارد، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تخصص گرایی، صادق بودن، توانایی برخورد محترمانه با موکل و قاضی، عدم استفاده از روش‌های غیرقانونی و امانت‌داری و راز داری اشاره نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا