شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در دبی

یکی از مهارت‌هایی که تقریباً در هر منطقه جغرافیایی بدردتان خواهد خورد، مهارت رانندگی است. اما برای اینکه اجازه رانندگی در جاده‌های هر شهر و کشوری را داشته باشید، نیاز به گواهینامه رانندگی دارید و دبی نیز در این دایره می‌گنجد. در صورتیکه قصد اقامت موقت و یا طولانی مدت در امارات و به‌خصوص دبی را دارید، لازم است نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنید. در حقیقت اخذ گواهینامه در دبی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مهاجران ایرانی مقیم دبی باید انجام دهند. برخلاف تصور عموم ایرانیانی که قصد مهاجرت به دبی و همچنین اخذ گواهینامه رانندگی را دارند، شرایط دریافت گواهینامه در دبی شبیه به ایران است. پیچیدگی‌های اخذ گواهینامه در دبی در نوع خود منحصربفرد است، که البته از قوانین راهنمایی و رانندگی منسجم و سختیگرانه این شهر نشأت می‌گیرد. در این مقاله به بررسی دقیق شرایط و نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در دبی خواهیم پرداخت.

باید و نبایدهای رانندگی در دبی

اگر شما اقامت دائم دبی ندارید و به‌طور کلی جزو شهروندان بومی این شهر و همینطور کشور امارات نیستید؛ بسته به نوع ویزایی که دریافت کردید، می‌توانید نسبت به اخذ گواهینامه رانندگی در دبی اقدام فرمایید. به‌عنوان مثال اگر ویزای گردشگری دبی دارید، می‌توانید با ارائه گواهینامه بین المللی با استفاده از خودروهای کرایه‌ای در این شهر رانندگی کنید.

یکی از محدودیت‌های گواهینامه‌های بین المللی در دبی و بطور کلی امارات متحده عربی این است، که گواهینامه بین‌المللی بیش از 3 تا 6 ماه اعتبار ندارند. بنابراین حتی اگر ویزای شما گردشگری نباشد و یا به قصد کار و تحصیل در دبی اقامت کرده باشید، نمی‌توانید بیش از این مدت از گواهینامه بین‌المللی جهت تردد در جاده‌های دبی با خودرو شخصی استفاده کنید.

با این تفاسیر ضرورت دارد، در صورت اقامت بلند مدت مثلاً اقامت کاری در دبی حتماً جهت اخذ گواهینامه دبی اقدام کنید. لازم است برای دریافت گواهینامه دبی در کلاس‌های آموزشی و آزمون‌های رانندگی امارات متحده عربی شرکت کنید. در صورت قبولی در آزمون نهایی گواهینامه رانندگی امارات به شما اعطا خواهد شد.

در ادامه به شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در دبی اشاره خواهیم کرد.

 

شرایط و قوانین دریافت گواهینامه رانندگی در دبی

اخذ گواهینامه رانندگی در دبی از آنجایی که در امارات بطور کلی سری ضوابط و قوانین سختگیرانه در این مورد وضع شده، چندان راحت نیست. بنابراین ضروری است که تمام شرایط اخذ گواهینامه دبی فراهم شود. در ادامه شرایط و قوانین دریافت گواهینامه رانندگی در دبی را بررسی خواهیم کرد.

نخست باید بدانید که برای رانندگی در دبی دو راه حل دارید:

  • گواهینامه دبی دریافت کنید.
  • گواهینامه شما متعلق به کشوری که مورد تایید امارات به لحاظ اعتبار گواهینامه رانندگی است، باشد.

اغلب ایرانیانی که به هر دلیلی به امارات و بخصوص دبی مهاجرت می‌کنند، گواهینامه رانندگی کشوری که مورد تایید امارات باشد، را ندارند؛ بنابراین لازم است از راه حل دوم استفاده کرده، در کلاس‌های آموزشی و آزمون رانندگی دبی شرکت کنید و در نهایت گواهینامه دریافت نمایید.

شرایط سنی دریافت گواهینامه رانندگی دبی

یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت گواهینامه رانندگی دبی، شرط رعایت رده سنی است. در واقع اگر شما زیر سن تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی امارات باشید، نمی‌توانید جهت فراگیری مهارت رانندگی در آموزشگاه‌های رانندگی دبی ثبت نام کنید.

حداقل سن برای اخذ گواهینامه رانندگی در دبی در گروه‌های مختلف متفاوت است و به شرح زیر می‌باشد:

  • حداقل سن اخذ گواهینامه موتور سیکلت و خودروهای ویژه افراد کم توان جسمی 17 سال است.
  • حداقل سن اخذ گواهینامه رانندگی برای خودروهای سبک 18 سال است.
  • حداقل سن اخذ گواهینامه رانندگی برای خودروهای سنگین 20 سال است.
  • حداقل سن اخذ گواهینامه رانندگی برای اتوبوس و دیگر خودروهای بزرگ 21 سال است.

با این وصف تمام مقیمان خارجی و بومی دبی می‌توانند از سن 17 سالگی برای اخذ گواهینامه رانندگی اقدام کنند. از آنجایی شمار اتباع خارجی در دبی بالاست، بنابراین در آموزشگاه‌های رانندگی به سه زبان اردو، عربی و انگلیسی مهارت رانندگی آموزش داده می‌شود. برحسب توانایی و اولویت خود می‌توانید یکی از این سه زبان را برای فراگیری مهارت رانندگی و شرکت در کلاس‌های آن انتخاب کنید.

ارائه مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام

مهم‌ترین بخش مراحل اخذ گواهینامه امارات، ارائه تمام مدارکی است که از شما درخواست می‌شود. از جمله مدارک مورد نیاز که جهت احراز هویت باید به موسسه آموزشی تحویل دهید، می‌توان به مدارک شناسایی، گواهی چشم پزشکی، برگه تعیین گروه خون و … اشاره نمود.

شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی برای دریافت گواهینامه رانندگی دبی

گام بعدی اخذ گواهینامه رانندگی دبی شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی است. برحسب مهارت و سابقه رانندگی که دارید، مدت زمان جلسات آموزشی شما متغیر خواهد بود. بطور حداقلی شما باید چند جلسه کلاس تئوری و همچنین 10 ساعت آموزش عملی را پشت سر بگذارید. پس از شرکت در این کلاس‌های آموزشی می‌توانید برای آزمون اصلی رانندگی آماده شوید.  شما این اجازه را دارید که در کلاس‌های تئوری بصورت غیرحضوری شرکت کنید. بخاطر داشته باشید که می‌توانید کلاس‌های آموزش تئوری را به زبان عربی و یا انگلیسی طی کنید.

تعداد جلسات آموزشی جهت کسب گواهینامه رانندگی دبی

جلسات آموزش رانندگی بطور کلی در دو دسته تئوری و عملی طبقه‌بندی می‌شوند. برحسب گواهینامه‌ای که قرار است دریافت کنید، لازم است در 8 تا 10 جلسه آموزش تئوری شرکت کنید. در صورت تمایل و اگر شرایط حضور در آموزشگاه را ندارید، می‌توانید جلسات تئوری را بصورت غیرحضوری و آنلاین شرکت کنید.

 

آموزش عملی برحسب میزان توانایی و مهارت شما در رانندگی و همچنین با در نظر گرفتن سابقه رانندگی بین 10 تا 20 ساعت تمرین و آموزش عملی خواهد بود. در صورتی که فاقد سابقه رانندگی باشید و همچنین سابقه رانندگی شما حداکثر 24 ماه است، باید حتماً 20 ساعت آموزش عملی را پشت سر بگذارید.

در صورتیکه سابقه رانندگی شما بین 24 ماه تا 5 سال باشد، لازم است 15 ساعت در کلاس‌های آموزش رانندگی عملی شرکت کنید. گروهی که بیش از 5 سال سابقه رانندگی دارند، نیاز نیست بیش از 10 ساعت کلاس عملی بگذرانند.

پس از اتمام جلسات آموزشی تئوری و عملی می‌توانید خود را برای شرکت در آزمون‌‌های اصلی تئوری و عملی آماده کنید.

 

شرایط آزمون رانندگی در دبی

یکی دیگر از بخش‌های مهم دریافت گواهینامه رانندگی دبی، شرکت در آزمون رانندگی است. شرایط آزمون رانندگی در دبی کمی پیچیدگی دارد و شاید از نظر دارندگان گواهینامه رانندگی ایران خیلی عجیب باشد. آزمون رانندگی امارات سه مرحله‌ای و البته نسبتاً سختگیرانه است. برای اینکه بتوانید به مراحل بعدی آزمون رانندگی راه پیدا کنید، حتماً باید بتوانید در آزمون پیشین موفق شوید.

آزمون تئوری جهت اخذ گواهینامه رانندگی دبی

زمانی که جلسات تئوری تمام شود، شما می‌توانید در آزمون تئوری شرکت کنید. برای اینکه بتوانید در آزمون بعدی یعنی آزمون جاده شرکت کنید، حتماٌ باید در این آزمون قبول شوید. آزمون تئوری خود به سه بخش تقسیم می‌شود. در هر بخش از این آزمون سوالاتی مطرح شده که برگرفته از کتاب آموزشی است، که در طول جلسات تئوری مطالعه کردید.

دو بخش ابتدایی این آزمون جمعاً 35 سوال دارد. این 35 سوال شامل مواردی همچون تابلو‌ها، مسائل مرتبط با ترافیک و قوانین رانندگی است. بخش آخر و سوم آزمون تئوری بصورت ویدئویی برگزار می‌شود. در این آزمون شما باید موقعیت‌های تهدید آمیز و پر ریسک که شبیه سازی شده‌اند را شناسایی کنید و در مواجهه با آن‌ها عملکرد درستی از خود نشان دهید. این آزمون نیز یا به زبان انگلیسی انجام می‌گیرد و یا به زبان عربی.

شرایط رانندگی در دبی

آزمون پارکینگ جهت دریافت گواهینامه رانندگی دبی

پس از قبولی در آزمون تئوری در آزمون پارکینگ شرکت می‌کنید. در آموزشگاه رانندگی از شما می‌خواهند که انواع پارک را انجام دهید. لازم است کاملاً به انواع پارک خودرو تسلط داشته باشید. از جمله پارک‌هایی که در آزمون شما خواهند بود می‌توان به دنده عقب، پارک روی شیب و پارک دوبل اشاره نمود. هر بار که در این آزمون مردود شوید، باید مجدداً هزینه شرکت در آزمون پارک را بپردازید. تنها 5 بار فرصت دارید تا در این آزمون قبول شوید.

آزمون نهایی دریافت گواهینامه رانندگی دبی

در آزمون رانندگی شما تحت نظارت افسر در جاده رانندگی خواهید کرد. این آزمون حدوداً 10 تا 15 دقیقه زمان می‌برد. پس از قبولی باید تاییدیه قبولی آزمون را همراه با هزینه صدور گواهینامه به بخش مربوطه ارائه نمایید.

شرط استثنا اعتبار گواهینامه رانندگی برخی از کشورها

گواهینامه رانندگی برخی از کشورها مورد تایید کشور امارات است و اعتبار لازم را دارند. دارندگان این گواهینامه‌های رانندگی می‌توانند با ترجمه گواهینامه خود به عربی و یا معادلسازی آن در کنسولگری همان کشور در دبی، از آن‌ها جهت رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌های دبی استفاده کنند. اغلب گواهینامه‌هایی که در دبی و بطور کلی امارات اعتبار دارند، متعلق به کشورهای آمریکایی، اروپایی و تعدادی کمی از آن‌ها متعلق به کشورهای آسیایی است.

جمع‌بندی

اخذ گواهینامه رانندگی امارات یکی از ضروریات زندگی در امارات بشمار می‌رود. در صورتی که اقامت شما کمتر از 6 ماه به طول می‌انجامد می‌توانید با استفاده از گواهینامه‌های بین المللی در دبی رانندگی کنید. در غیر اینصورت لازم است در آموزشگاه‌های رانندگی دبی ثبت نام کنید و پس از قبولی در آزمون‌های رانندگی گواهینامه رانندگی امارات را دریافت کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در دبی»

  1. جعفر تقی زاده

    باعرض سلام خسته نباشید میشه یه گواهینامه بین المللی در دبی دریافت کنیم هزینه اش چه قدر میشه گواهینامه بین المللی پایه یک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا