رانندگی در امارات

امارات متحده عربی از جمله کشورهایی است، که هر ساله میزبان کارناوال‌های بزرگ مسابقات آفرود است. بیشتر رانندگان در امارات متحده عربی علاقه بی‌حد و حصری به آفرود و رانندگی با سرعت بالا دارند؛ اما قوانین راهنمایی و رانندگی امارات متحده عربی به شهروندان و مهاجرین اجازه تخلیه هیجانات خود در مسیرهای عمومی و شهری را نخواهد داد. برخلاف کلیپ‌های هیجان انگیزی که تحت عنوان رانندگی در امارات می‌بینید، رانندگی در این کشور چندان راحت نیست. قوانین راهنمایی و رانندگی در این کشور تنها باب میل کسانی است، که در طول سالیانی که از خودرو استفاده کرده‌اند هرگز مرتکب تخلف نشدند. چراکه با هر تخلف رانندگی در هر یک از امارات هفتگانه، جریمه‌های سنگینی باید بپردازید.

شاید در ایران بتوانید فرزندتان را روی پایتان بنشانید و رانندگی کنید، اما در امارات این رفتار جریمه‌ای سنگین در پی خواهد داشت. شاید در ایران بستن کمربند ایمنی آن هم در صندلی عقب یک کار عجیب و خنده دار باشد؛ اما در امارات اینکار یک باید است و حتماً باید انجام بگیرد. حتی در هنگام عبور از درگاه عوارض هم راهنمایی و رانندگی امارات مراقب شماست و باید حتماً تراشه الکتریکی داشته باشد. در غیر اینصورت مجدداً یک جریمه سنگین دیگر را باید بپردازید.

استفاده از گواهینامه ایرانی در امارات

یکی از سوالات متداولی که در خصوص گواهینامه و استفاده از آن جهت رانندگی در دبی می‌‌شود، این است که آیا می‌توانیم از گواهینامه ایرانی در دبی استفاده کنیم؟ پاسخ کوتاه است: خیر!

نه تنها در دبی، که در هیچ یک از شهرهای امارات متحده عربی گواهینامه‌های رانندگی ایرانی دارای اعتبار نیستند. این یک محدودیت فقط برای ایرانی‌ها نیست و حتی گواهینامه‌ رانندگی کشورهای دیگر همچون کانادا، فرانسه، انگلیس، آمریکا و کانادا هم برای یک مدت زمان 90 روزه در این کشور اعتبار دارد و پس از آن افراد باید برای رانندگی در دبی یا دیگر شهرهای امارات اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی موقت و دائمی کنند.

اما معدود گواهینامه‌هایی هستند که مورد قبول امارات باشند و یا بیشتر اعتبار داشته باشند. بعنوان مثال اگر گواهینامه رانندگی را از قطر اخذ کرده باشید، به مدت 6 ماه رانندگی شما در دبی و سایر شهرهای امارات بلامانع است. برخلاف محدودیت‌های سختگیرانه‌ای که امارات برای صاحبان گواهینامه رانندگی از دیگر کشورها وضع کرده، اما گواهینامه این کشور در بیشتر کشورهای خارجی اعتبار دارد.

یکی از نکات جالب توجه درمورد گواهینامه رانندگی که در امارات صادر می‌شود، مدت اعتبار محدود آن است. یک گواهینامه رانندگی امارات تنها 2 سال اعتبار رسمی دارد، در حالی که در ایران پس از اخذ گواهینامه 10 سال از آزمون مجدد معاف هستید.

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در امارات چیست؟

خب تا اینجا متوجه شدید، که گواهینامه‌های رانندگی ایرانی مورد تایید امارات متحده عربی نیست و اگر قصد رانندگی در دبی و سایر مناطق امارات را دارید، باید حتماً گواهینامه امارات بگیرید و یا اینکه حداقل گواهینامه رانندگی قطر داشته باشید. اگر طالب اخذ گواهینامه رانندگی در امارات هستید، توجهتان را به قوانین و شرایط زیر جلب می‌کنیم:

 • اولین اقدام برای اخذ گواهینامه رانندگی امارات ثبت نام در آموزشگاه رانندگی است، که حدوداً 2000 درهم هزینه دارد.
 • در قدم دوم لازم است برگه تایید و گواهی چشم پزشکی را دریافت کنید.
 • در گام سوم باید آزمایش دهید و برگه گروه خونی را دریافت کنید.
 • گام چهارم اخذ گواهینامه رانندگی امارات دریافت برگه سلامت روان است.
 • مرحله پنجم اخذ گواهینامه شرکت در تمام جلسات کلاس‌های بین المللی آیین نامه رانندگی است.
 • سپس باید امتحان آیین نامه 50 تستی را با موفقیت پشت سر بگذارید.
 • پس از این مرحله باید در جلسه عملی و شهری شرکت کنید، که بسته به درجه 1، 2، 3 و 4، نوع خودرو متفاوت خواهد بود.
 • سپس باید 5 قطعه عکس ارائه کنید.
 • آدرس دقیق محل سکونت و برگه اقامت دائم ارائه شود.
 • ارائه کد پستی.

این شرایط و مراحل برای اخذ گواهینامه دائم رانندگی امارات متحده عربی بود. رانندگان و افرادی که تمایل به دریافت گواهینامه رانندگی موقت امارات دارند، باید از شرایط زیر پیروی کنند.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی موقت امارات

برای اخذ گواهینامه رانندگی موقت امارات لازم است شرایط زیر را رعایت کنید:

 • پرداخت 500 درهم امارات، جهت اخذ گواهینامه رانندگی موقت با 8 ماه اعتبار
 • شرکت در جلسات آیین نامه و عملی در 5 روز
 • ارائه برگه چشم پزشکی
 • آزمایش گروه خون و …

جریمه و قوانین سختگیرانه رانندگی در امارات

امارات از جمله کشورهای عربی است، که برای دارندگان خودرو قوانین سختیگرانه‌ای وضع کرده و از این نظر از موضع خود عقب نشینی نمی‌کند. به همین علت اتباع امارات با آگاهی نسبت به جریمه‌های سنگین رانندگی هرگز فکر تخلف کردن در رانندگی را به ذهن خود راه نمی‌دهند. با وجود این همیشه کسانی هستند که وسوسه سرعت و سبقت گرفتن از دیگران را دارندکه سبب می شود، گاهی تخلف و خطر را ترجیح دهند و پی جریمه را به تن خود بمالند.

در صورتی که عاشق سرعت هستید و قرار است در دبی رانندگی کنید، لازم است درمورد هزینه جریمه انواع تخلف رانندگی در این شهر اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم. با نگاهی به این فهرست شاید نظرتان درمورد تخلف در رانندگی عوض شود:

جریمه نبستن کمربند ایمنی

در صورتی که در حین رانندگی در دبی به علت نبستن کمربند ایمنی صندلی جلو خودروی شما متوقف شود، حدوداً 300 درهم جریمه خواهید شد. در صورتی که افرادی که از صندلی عقب استفاده می‌کنند کمربند نبندند، حدوداً 150 درهم جریمه خواهید شد.

جریمه سرعت غیر مجاز

طبق قوانین راهنمایی و رانندگی امارات برای رانندگان متخلفی که حین رانندگی در شهر بیش از حد سرعت دارند، جریمه 400 درهمی لحاظ خواهد شد. همچنین رانندگانی که در بزرگ راه‌ها و اتوبان‌ها بیش از حدود تعیین شده سرعت داشته باشند، باید حدود 200 درهم جریمه پرداخت کنند.

جریمه رانندگی بدون گواهینامه

سنگین‌ترین جریمه رانندگی در قوانین راهنمایی و رانندگی امارات به رانندگانی تعلق می‌گیرد، که بدون گواهینامه اقدام به رانندگی در شهر و بزرگ راه‌ها کنند. جریمه این تخلف بیش از 4000 درهم است.

جریمه خودرو بدون بیمه نامه

در صورتی که از موعد بیمه نامه خودرو گذشته باشد و یا بطور کلی خودرو بیمه نداشته باشد، راننده جریمه 1000 درهمی باید بپردازد.

جریمه رانندگی در حالت مستی

یکی دیگر از تخلفات رانندگی که در دبی و بطور کلی امارات با آن به شدت برخورد می‌شود، تخلف رانندگی در حالت مستی است. راننده‌ای که مرتکب این تخلف شود، طبق قوانین راهنمایی و رانندگی امارات دادگاهی خواهد شد. خودرو راننده متخلف به مدت 1 سال متوقف شده، گواهینامه شخص باطل شده و ضمناً راننده باید 3000 درهم جریمه بپردازد.

جریمه پرتاب زباله به خارج از خودرو

یکی از جالب توجه‌ترین جرایم رانندگی که در قانون راهنمایی رانندگی امارات به آن پرداخته شده، مسئله پرتاب زباله به بیرون از خودرو است. براساس این قانون هر راننده یا سرنشینی که از داخل خودرو به خارج آن زباله پرتاب کند، باید جریمه 100 درهمی بپردازد.

جریمه اجرای حرکات نمایش در مسیرهای عمومی

با وجود اینکه بیشتر رانندگان در دبی و بطور کلی امارات متحده عربی علاقه شدیدی به آفرود و رانندگی با سرعت بالا دارند، اما اینکار در راه‌های عمومی ممنوع است. تخلف ویراژ دادن و اجرای حرکات نمایشی در خیابان‌ها و مسیر‌های عمومی برای راننده متخلف جریمه 400 درهمی را درپی دارد.

جریمه نداشتن تراشه پرداخت عوارض

در صورتی که از درگاه عوارض بدون به همراه داشتن تراشه عبور کنید، باید حدوداً 150 درهم جریمه بپردازید.

جریمه تصادف

در صورتی که در جاده‌های دبی و بطور کلی امارات تصادف کنید و مقصر حادثه نیز شما باشید، باید 500 درهم جریمه بپردازید.

جریمه پارک در جای معلولین و خطوط عابر پیاده

در مسیرهای عمومی امارات بخش‌هایی به پارک معلولین اختصاص داده شده، که برخلاف ایران در این مورد قوانین راهنمایی و رانندگی برخورد سختگیرانه خواهد کرد. راننده متخلف باید برای پارک در جای پارک معلولین حدوداً 300 درهم بپردازد. همچنین پارک روی خطوط عابر پیاده حدوداً 500 درهم جریمه دارد.

جریمه دنده عقب در مسیر‌های ممنوعه

دنده عقب در مسیرهای ممنوعه از جمله تخلفات حادثه ساز بشمار می‌رود. این تخلف حدوداً 300 درهم جریمه دارد.

جریمه عبور از چراغ قرمز

عبور از چراغ قرمز یکی دیگر از تخلفات راهنمایی و رانندگی در امارات بشمار می‌رود. این تخلف برای راننده جریمه نقدی 100 درهمی به همراه دارد.

جریمه رانندگی با سرعت پایین

همانطور که سرعت بالا می‌تواند حادثه ساز باشد، سرعت کمتر از حد مجاز نیز دردسرساز و خطرناک است. در صورتی که راننده با سرعت کمتر از حد مجاز توصیه شده در جاده‌های امارات رانندگی کند، باید جریمه 120 درهمی بپردازد.

جمع بندی

هر ساله امارات میزبان کارناوال‌های بزرگ آفرود است، که هیجان و شادی زیادی برای علاقمندان به این رشته و تفریح به همراه دارد. اگر شما نیز عاشق سرعت هستید و همچنین قصد دارید خودتان در امارات رانندگی کنید، لازم است گواهینامه رانندگی امارات دریافت کنید. برای اخذ گواهینامه رانندگی امارات لازم است مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و در جلسات آموزشی موسسات آموزش رانندگی این کشور شرکت کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «رانندگی در امارات»

 1. بهرام پرویزی

  باسلام و تشکر بخاطر اطلاعات مفید در زمینه رانندگی در دبی
  ما 2هفته پیش در دبی بودیم و از یک شرکتی خودرو کرایه کردیم.
  این شرکت 7000 درهم بابت deposit از ما دریافت کرده و گفته که بعد از 21 روز کاری در صورتیکه جریمه نشده باشیم پول ما را عودت خواهد کرد.
  آیا من میتوانم از طریق سایت و هر روشی که وجود دارد خودم چک کنم که آیا در آن روز که خودرو در اختیارم بوده جریمه شده ام یا نه؟
  ممنوم اگر راهنمایی کنید.
  باتشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا