دعاوی چک در امارات

ممکن است شما از شخصی در امارات چک دریافت کرده باشید و امروز دچار مشکل در خصوص وصول و مطالبه وجه آن شدید؛ در اینصورت لازم است در مورد دعاوی چک در امارات متحده عربی اطلاعات کافی کسب کنید. در این بخش در مورد دعاوی چک در امارات و قوانین حقوقی مرتبط با چک در امارات بیشتر صحبت خواهیم کرد. همانطور که میدانید دبی یکی از شهرهای امارات است، بنابراین قوانین صدور و مطالبه چک در یکی از هفت امارات این کشور شامل حال دبی نیز می‌شود؛ اما بطور کلی اگر شما قصد دارید در کشور امارات از کسی یا شرکتی یک چک قبول کنید،  باید حتماً در خصوص چند و چون چگونگی مطالبه وجه آن پیش از دریافت چک تحقیق کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید. بسیاری از افراد بدون کسب آگاهی در خصوص روش‌ معامله و دریافت حق از طریق چک اقدام به قبول چک کرده و دچار ضرر و زیان از طرف فرد صادر کننده چک می‌شوند. حال برای اینکه شما از سمت کسی که چک را در امارات صادر می‌کند دچار ضرر و زیان نشوید، بهتر است به نکاتی که می‌گوییم دقت کنید.

منظور از دعاوی چک چیست؟

منظور از دعاوی چک یا دعوای مطالبه وجه چک این است، که شما یا هر شخص طلبکار و دارنده چک بتواند با استفاده از قوانین وضع شده و از طریق مجاری قانونی در نظر گرفته شده در قانون چک، وجه چک را از کسی که صاحب چک و یا صادر کننده چک است دریافت کند. همچنین فرد می‌تواند با تکیه بر مجاری قانونی وجه چک را از دیگر افراد و شرکت‌هایی که در پرداخت مبلغ چک مسئول هستند، مطالبه کند.

قبول چک در دبی یا امارات

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود به این موضوع بصورت اختصاصی بپردازیم، مسئله علاقه و اولویت فعالیت تجاری و بازرگانی ایرانیان درامارات است. امارات، الخصوص شهر دبی همیشه جزو اولین گزینه‌های اشخاص و شرکت‌های ایرانی برای توسعه تجارت، بازرگانی و کسب درآمد بوده و هست. مسئله صدور چک در قراردادها و مراودات تجاری یک امر معمول بشمار می‌رود و چک یکی از اسناد تجاری است که در این پروسه بین خریدار و فروشنده کالا و خدمات رد و بدل می‌شود. در این بخش به تمام نکات حائزاهمیت در خصوص چک دبی اشاره خواهیم کرد.

قبول چک کشور امارات و الزام افزودن شروط به آن

ممکن است در ممالکی این قانون وجود داشته باشد، که اگر شروط نقد شدن چک محقق نشوند، چک پاس نشده و وجه به حساب فرد طلبکار واریز نخواهد شد. اما براساس قوانین دعاوی مالی که در خصوص چک کشور امارات وضع شده، صدور چک در امارات متحده عربی و یا هر یک از امارات هفتگانه مقید به شرایط خاصی نیست.

بر اساس این قانون اگر چکی با فرض تحقق شرایطی صادر شود، اما این شرایط تحقق پیدا نکنند؛ چک در زمان سر رسید نقد می‌شود و تحقق و یا عدم تحقق آن شرایط تاثیری در نقد شوندگی چک نخواهد داشت؛ همچنین صادر کننده چک در این خصوص نمی‌تواند به گیرنده چک اعتراض کرده یا از او شکایت کند.

قابلیت صدور چک سفید امضا در دبی و امارات

یکی از نکاتی که در خصوص صدور چک در امارات و دبی باید به آن اشاره کنیم، مسئله صدور چک سفید امضا است. بر این اساس فرد دارنده چک در امارات اجازه صدور چک سفید امضا دارد. طبق رویه معمولی که درمورد چک سفید امضا در ایران سراغ داریم، در امارات نیز همینگونه رفتار می‌شود. بر این اساس اگر فرد دارنده چک امارات یک چک سفید امضا صادر کند، سیستم بانکی امارات این فرض را دارد که گیرنده چک از صادر کننده چک وکالت دارد و می‌تواند درمورد تکمیل چک خودمختار عمل کند. در اینصورت اگر شما گیرنده چک باشید می‌توانید نسبت به عدد گذاری و تاریخ گذاری آن اقدام کنید؛ بنابراین در یک چک سفید امضاء شما می‌توانید هر مبلغ و هر تاریخی را برای نقد شدن وجه چک درج کنید. ضمناً براساس قوانین دعاوی مالی در خصوص چک امارات، صادر کننده چک سفید امضاء نمی‌تواند در این خصوص به گیرنده چک و سیستم بانکی اعتراض یا شکایت کند.

جرم و جریمه صادر کردن چک برگشتی در امارات و دبی

بطور کلی اگر شما یا شخص دیگر در امارات متحده عربی چک برگشتی صادر کرده باشید، در موارد زیر صدور چک در دبی و دیگر شهرهای امارات جرم کیفری تلقی می‌شود:

  • در صورتی که در حساب صاحب چک و صادر کننده آن موجودی کافی وجود نداشته باشد.
  • اگر حساب بانکی توسط صادر کننده چک بسته شده باشد.
  • اگر صادر کننده چک در دبی یا هر شهر دیگر امارات تلاش کند چک را بی ‌اعتبار نماید.
  • صادر کننده چک بدون داشتن مستندات قانونی از بانک عدم پرداخت وجه چک را درخواست کند.

اقامه دعوی چک برگشتی در دبی و مهلت اقامه دعوی

یکی از سوالات متداول در خصوص دعاوی چک در امارات و دبی این است، که آیا مهلت اقامه دعوی چک محدود است. بطور کلی می‌توان گفت بله، اینگونه است. برای اقامه دعوی چک در هر سرزمینی محدوده زمانی تعیین شده است، اما در امارات این زمان برخلاف گفته برخی یک بازه زمانی 6 ماهه نیست و ممکن است مهلت آن تا 5 سال هم ادامه پیدا کند.

تاریخ شروع اقامه دعوی درباره چک برگشتی در امارات

نکته مهمی که در خصوص مهلت اقامه دعوی درمورد چک برگشتی در امارات باید به آن توجه داشته باشید، مسئله زمان شروع مهلت و پایان آن است. دقیقاً از تاریخی که فرد یا شرکت صادر کننده چک آن را به گیرنده تحویل دهد، مهلت اقامه دعوی چک برگشتی شروع می‌شود.

دریافت بخشی از موجودی حساب صادر کننده چک

یکی از موارد شایع دیگری که درمورد دعاوی مالی در خصوص صدور و وصول چک رخ می‌دهد، کمبود موجودی حساب صادر کننده چک است. اگر صادر کننده چک در دبی یا بطور کلی امارات به شما چکی بدهد اما در هنگام سر رسید و زمان نقد شدن موجودی حساب بانکی او کافی نباشد، شما می‌توانید مبلغ موجود در حساب صادر کننده چک را از بانک درخواست کنید.

دقت کنید که دریافت بخشی از مبلغ چک از حساب صادر کننده چک به معنای ابطال چک نیست. در چنین مواردی بانک در امارات هر مقدار پولی که در حساب صادر کننده چک باشد را به صاحب چک پرداخت می‌کند. سپس مبلغ پرداختی روی چک درج می شود. بنابراین بعد از این فرد دارنده چک می‌تواند نسبت به مطالبه و وصول مابقی وجه چک اقدام کند.

استعلام و اعتبار سنجی چک در امارات

استعلام و اعتبار سنجی چک در امارات یکی از بخش‌های مهم در خصوص دریافت چک امارات است. در هر حوزه و در هر موردی هر چند کوچک اگر قرار است در امارات از شخص یا شرکتی چک دریافت کنید، حتماً ابتدا از اصالت و اعتبار آن اطمینان حاصل کنید.

یکی از بزرگترین دردسرهایی که ممکن است برای یک دریافت کننده چک امارات رخ دهد، همین مسئله دریافت چک جعلی یا تقلبی امارات است. بخاطر بسپارید در این مورد علاوه‌بر اینکه کاملاً ضرر می‌کنید و حق خود را از دست می‌دهید، ممکن است مورد پیگرد قانونی قرار بگیرید و مجبور به تحمل حبس در زندان‌های امارات شوید.

چگونه باید استعلام چک امارات را انجام دهیم؟

قبل از دریافت چک همانطور که تاکید کردیم، استعلام بگیرید و از اصالت چک اطمینان حاصل کنید. در این خصوص شما می‌توانید برای استعلام چک امارات از سرویس‌های اعتبار سنجی چک خارجی که معتبر هستند، استفاده کنید.

آیا دریافت چک تقلبی برای گیرنده جرم محسوب می‌شود؟

بله. در سیستم بانکی امارات متحده عربی در خصوص دریافت چک‌های جعلی و تقلبی قوانین سختگیرانه‌ای وضع شده است. ضمن اینکه گیرنده چک تقلبی یک مالباخته تلقی می‌شود و صد در صد متضرر می‌شود، دادگاهی نیز خواهد شد. خوب است بدانید که جدیت این مسئله تا آنجاست که حتی احتمال بازداشت، دستگیری و زندانی شدن در امارات نیز وجود دارد. بنابراین در خصوص استعلام چک امارات جدیت لازم را بخرج دهید و اصلاً با فرض اعتماد شراکت و تجارت اقدام به دریافت چک نکنید.

جمع بندی

دریافت و وصول چک امارات در مراودات تجاری و بازرگانی یک رویه معمول بشمار می‌رود. اما برای اینکه در این روند دچار ضرر و زیان نشوید و مورد سوء استفاده قرار نگیرید، لازم است به تمام نکات در خصوص دعاوی چک امارات اشراف و آگاهی داشته باشید. در صورتی که در این مورد مهم اطلاعات کافی را ندارید، بهتر است از راهنمایی‌های یک مشاور حقوقی ماهر استفاده کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «دعاوی چک در امارات»

  1. سیدحسین احمدی

    سلام وقت شما بخیر در قانون چک در کشور امارات متحده عربی آیا مرور زمان برای دعوی علیه صادر کننده چک بلامحل در نظر گرفته شده یا خیر؟ اگر چکی در سال ۲۰۱۰ صادر شده باشد دارنده چک بعد از هفت سال یعنی سال ۲۰۱۷ میتونسته در محکمه علیه قادر کننده اقامه دعوی نماید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا