تجربیات زندگی در دبی

شاید برای شما هم اتفاق بیاید که از کسی بپرسید دوست دارد در امارات و دبی زندگی کند و او پاسخ منفی بدهد. دبی یکی از لوکس‌ترین، گران قیمت‌ترین و البته پیشرفته‌ترین شهرهای امارات متحده عربی بشمار می‌رود. بنابراین طبیعی است که زندگی در این شهر بزرگ و توسعه یافته برای هر کسی بخصوص ایرانیان هیجان انگیز و غیر قابل وصف باشد. افرادی که با تحقیق و تصمیم گیری درست به هدف مهاجرت دبی رسیدند، از زندگی در این شهر امارات تعریف‌های زیادی می‌کنند. با وجود اینکه دبی یک شهر گران به لحاظ هزینه‌های زندگی بشمار می‌رود، اما برای گروهی از افراد نقطه امن و جذابی برای زندگی بشمار می‌رود. از آنجایی که امارات متحده عربی در خاورمیانه واقع شده و کشورهای اطراف آن اغلب پیشرفت چندانی نداشتند، بنابراین مهاجرین زیادی را به خود جذب می‌کند.

شاید بنظرتان این آمار غیرواقعی باشد، اما طبق آمار بدست آمده حدوداً 80 درصد جمعیتی که در دبی زندگی می‌کنند، در گروه مهاجرین قرار می‌گیرند. اگر جنبه‌های مختلف زندگی در دبی را باهم بررسی کنیم و از منظر مهاجرین دبی به این شهر بزرگ و زیبا نگاه کنیم، در نهایت به تجربیات جالب و جذابی خواهیم رسید.

درباره دبی و زندگی در دبی

دبی یکی از اصلی‌‌ترین، مهم‌ترین و بزرگترین شهرهای کشور امارات متحده عربی بشمار می‌رود. موقعیت جغرافیایی دبی نسبت به خلیج فارس جنوب شرقی است. این شهر را در ظاهر با برج‌ها و آسمان خراش‌های سر به فلک کشیده و مراکز خرید بزرگ میشناسیم. اما دبی در حقیقت یکی از ابر قدرت‌های تجارت در سطح خاورمیانه بشمار می‌رود.

اغلب بومیان دبی و ساکنان آن متمول هستند و به لحاظ مالی از رفاه بالایی بهره میبرند. این شهر ثروت نفتی دارد و تجارت‌های بین‌المللی متعددی را در خود جای داده، بنابراین عجیب نیست که چرخ رشد و توسعه در آن همواره درحال چرخیدن باشد و مردم شرایط زندگی مطلوبی را تجربه کنند. دبی یکی از هفت شیخ نشین امارات متحده عربی بشمار می‌رود.

هفت شیخ نشین امارات متحده عربی

بطور کلی هفت شیخ نشین کشور امارات متحده عربی عبارتند از:

  • دبی (Dubai)
  • ابوظبی (Abu Dhabi)
  • راس الخیمه (Ras Al Khaimah)
  • شارجه (Sharjah)
  • عجمان (Ajman)
  • فجیره (Fujairah)
  • ام القوین (Umm al-Quwain)

حاکم یا امیر و پادشاه دبی

دیگر اطلاعات عمومی که می‌توانید از دبی به معلومات خود بیافزایید، دانستن نام امیر و پادشاه دبی است. محمد بن راشد آل مکتوم امیر دبی است. جالب است بدانید که بن راشد به دلیل تلاش‌هایش جهت توسعه دبی بصورت امروزی با لقب معمار دبی معرفی می‌شود. گفتنی است، که از زمان ریاست بن راشد در دبی این شهر تغییرات شگفت انگیز و مثبتی را تجربه کرده است.

ولیعهد دبی کیست؟

علاوه‌بر حاکم و امیر، دبی یک ولیعهد نیز دارد. ولیعهد دبی حمدان بن محمد آل مکتوم است. حمدان بن محمد پس از محمد بن راشد یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های دبی بشمار می‌رود. فعالیت‌ها و تلاش‌های او در زمینه پیشرفت دبی چشمگیر است و مورد ستایش قرار می‌گیرد. پس از بن راشد پادشاهی دبی به حمدان بن محمد آل مکتوم خواهد رسید.

حال در ادامه در خصوص ویژگی‌های دبی و تجربیات زندگی مهاجرین در این شهر از امارات متحده عربی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شرایط آب و هوایی دبی

دبی از آنجایی که در سرزمینی گرم و خشک واقع شده، بنابراین آب و هوایی نسبتاً گرم دارد. همچنین تحمل آب و هوای این شهر توسعه یافته با وجود امکانات رفاهی که برای شهروندان فراهم شده، در بیرون از منزل و محیط کاری چندان راحت نیست. یکی از جالب‌ترین اقداماتی که در دبی جهت کاهش دشواری تحمل گرمی هوا صورت گرفته، استفاده از سیستم‌های سرمایشی در محیط‌های کاری است. بنابراین جز بیرون از فضاهای بسته افراد شرایط مطلوبی را تجربه می‌کنند.

وضعیت سطح امنیت و جرائم در دبی

دبی به لحاظ سطح جرائم و امنیت یکی از بهترین شهرهایی است که شما می‌توانید برای زندگی انتخاب کنید. البته بطور کلی کشور امارات به لحاظ کمی موارد جرم و جنایت از رتبه و جایگاه خیلی خوبی برخوردار است. دزدی و جیب بری در دبی چیزی غیرعادی تلقی می‌شود و چنین رویدادی را چه در طول اقامت موقت و چه برای زندگی دائمی در دبی تجربه نخواهید کرد.

کیفیت زندگی در دبی

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، دبی یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای امارات متحده است. دبی یکی از مجهزترین و لوکس‌ترین شهرهایی است که شما می‌توانید در سرزمین‌های خارجی برای زندگی و حتی اقامت موقت پیدا و انتخاب کنید. این شهر توسعه یافته را همه ما با آسمان خراش‌های بلند، مراکز تجاری عظیم و مراکز تفریحی بی‌نظیرش می‌شناسیم.

بازار املاک دبی یکی از پررونق‌ترین تجارت‌های این شهر از کشور امارات متحده عربی بشمار می‌رود. این شهر بهترین آپارتمان‌ها و خانه‌ها را در خود جای داده. بهترین تجهیزات و امکانات رفاهی که حتی فکرش را هم نمی‌کنید، می‌توانید در آپارتمان‌های فروشی تا اجاره‌ای دبی ببینید و از آن‌ها بهره ببرید.

دبی به علت اینکه یکی از شهرهای گردشگر پذیر امارات است، طبیعست که تعداد زیادی هتل و مرکز تفریحی بزرگ و مجهز داشته باشد. همچنین این شهر به لحاظ داشتن بازارها و رستوران‌های مجلل معروف است. از این نظر دبی برای گروه افرادی که هدف اقامتشان تفریح و تجربه هیجان و شادی است، بسیار مناسب و ایده‌ آل خواهد بود.

برحسب هزینه‌هایی که صرف امکانات تفریحی و رفاهی در دبی می‌کنید، می‌توانید تجربیات متفاوتی داشته باشید. اگر دوست دارید تمام تفریحات دبی را تجربه کنید، لازم است از یک مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

خدمات بهداشت و درمان در دبی

دبی دارای سیستم درمان و بهداشت قویست. در این شهر شاهد فعالیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعددی خواهید بود. این مراکز درمانی از مجهزترین تجهیزات پزشکی و امکانات رفاهی برای جلب رضایت بیماران و همراهان آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین به لحاظ تخصص کادر درمان مراکز درمانی و بیمارستانی دبی در سطح بالایی قرار دارند.

امنیت زندگی در دبی برای ایرانیان

همانطور که گفته شد دبی به لحاظ آمار جرم، جنایت و دزدی یکی از پاک‌ترین کارنامه‌ها را دارد و از این نظر برای مهاجرین جالب توجه است. به طرز شگفت انگیزی در دبی خبری از دزدی، جیب بری و کلاهبرداری نیست. علت کم بودن جرائم در این کشور قوانین سختگیرانه‌ای است، که در این شهر حاکم است.

بنابراین اگر شما قصد اقامت در شهری را دارید که امنیت بالایی داشته باشد، دبی برایتان بهترین موقعیت و گزینه خواهد بود.  البته بخاطر بسپارید برای اینکه از سمت دولت و حاکمیت دبی به عنوان فرد مقیم و یا شهروند پذیرفته شوید، لازم است به تمام قوانین آن احترام بگذارید و آن‌ها را اجرا کنید.

وضعیت حمل و نقل و امنیت جاده‌ای دبی

دبی از نظر قوانین راهنمایی و رانندگی یکی از سختگیرانه‌ترین شرایط را وضع کرده و در نوع خود بی‌نظیر است. جریمه‌های رانندگی در دبی بسیار بالاست و حتی ممکن است فرد متخلف از حق رانندگی محروم شود. تمام تخلفات رانندگی مشمول جریمه‌های سنگین می‌شوند و خوب است بدانید که تخلفات می‌توانند بر مسئله دریافت اقامت افراد در دبی موثر باشند.

امکان پیشرفت شغلی در دبی

همیشه یکی از دلایل اصلی مهاجرت ایرانیان به دبی و بطور کل امارات متحده عربی تاسیس کسب و کار و همچنین مشغول شدن در یکی از مشاغل پردرآمد این سرزمین بوده و هست. در حقیقت دبی برای افرادی که در ایران متخصص هستند اما جایگاه واقعی خود را ندارند، می‌تواند یک فرصت عالی جهت شکوفا شدن و پیشرفت کردن باشد.

امارات همیشه درگیر کمبود نیروی کار است و در این میان از برخی گروه‌های شغلی استقبال خیلی خوبی می‌کند. از جمله تخصص‌هایی که در دبی بازار کار عالی دارند، می‌توان به متخصصین فروش و بازاریابی، حسابداری و امور مالی، امور بانکی، معماری، مهندسی شیمی، متخصصین و تکنسین آزمایشگاه، پزشکی و پرستاری اشاره نمود.

بسیاری از جوانانی که در ایران آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند، برای تحصیل در دانشگاه‌های دبی و همچنین اشتغال در این شهر برنامه ریزی می‌کنند. در حقیقت در صورتی که برنامه ریزی شما در این مورد دقیق باشد، فرصت‌های رشد بسیار خواهد بود.

جمع‌بندی

تجربیات زندگی در دبی برای هرکسی متفاوت است. برخی برای زندگی و گذران تعطیلات به این شهر از امارات سفر می‌کنند، برخی قصد کار و پیشرفت دارند و گروهی نیز برای ادامه تحصیل عزم مهاجرت به امارات می‌کنند. دلیل شما برای مهاجرت به دبی هر چیزی که هست، لازم است برای تصمیم گیری درست‌تر از تجربیات سایر افرادی که در دبی زندگی کردند استفاده کنید و یا از مشاورین متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا