انواع وکلا در دبی

اگر قصد مهاجرت به دبی دارید و یا قرار است در این کشور فعالیت کاری و تجاری شروع کنید، لازم است در خصوص انواع وکلا در دبی و قوانین آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. کشور امارات متحده عربی به لحاظ تقسیمات منطقه‌ای، سیاسی و قانونی از سلسله مراتب خاص خود برخوردار است. امارات متحده عربی از کنار هم قرار گرفتن هفت امارات بوجود آمده است. این کشور قانون اساسی فدرال اختیارات قانونی را در دولت فدرال و دیگر بخش‌های امارات تقسیم کرده است. وکلا برای فعالیت در این سرزمین برحسب منطقه‌ای که در آن قصد فعالیت کار دارند، موظف هستند شرایط مورد تایید امارات فدرال و محلی را رعایت کنند و یا واجد شرایط فعالیت در هر منطقه از دبی باشند. در ادامه در مورد انواع وکلا در دبی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت قوانین در دبی

یکی از دلایلی که باعث می‌شود، مهاجرین و حتی شرکت‌هایی که بسوی دبی عزیمت می‌کنند نیازمند وکیل در دبی شوند، تنوع و تعدد قوانین در این کشور است. علاوه ‌بر هفت امارات دبی، مناطق آزاد امارات متحده عربی همچون DIFC قوانین خاص خود را دارند و وکلا باید به قوانین هر منطقه آشنایی و تسلط کامل داشته باشند. طبق این گفته تفاوتی ندارد وکیل شما در دبی حضور دارد و یا ایرانی است و قصد فعالیت در دبی را دارد؛ در هر صورت وکیل یا وکلای شما ملزم به پیروی از قوانین هر منطقه از دبی هستند، تا بتوانند مجوزهای لازم جهت فعالیت را کسب کنند. در ادامه درباره انواع وکلایی که می‌توانند در دبی پشتیبان شما در به سرانجام رساندن امور حقوقی باشند، بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع وکلا در دبی

بطور کلی در امارات متحده عربی یا دبی سه دسته از وکلا می‌توانند حامی و راهنمای شما در مواجه با شرایط و قوانین کار و زندگی در دبی باشند. انواع وکلا در دبی عبارتند از:

  • وکلای تمرینی
  • وکلای عملیاتی یا حقوقی
  • وکلای غیر عملیاتی یا مشاوران حقوقی

با استناد بر قوانین حال حاضر امارات متحده عربی، هم اکنون تنها وکلایی که از دسته عملیاتی هستند و مهارت بالایی در ارائه خدمات حقوقی دارند، اجازه فعالیت و ارائه خدمات حقوقی به موکلان، صاحبان مشاغل و … را خواهند داشت. البته براساس قوانین فدرال دبی تمام وکلای تمرینی، عملیاتی (حقوقی) و غیر عملیاتی (مشاوران حقوقی) مورد تایید هستند و به رسمیت شناخته می‌شوند. در ادامه بیشتر در خصوص هر یک از این گروه وکلا توضیح خواهیم داد.

تفاوت بین وکلای غیر عملیاتی و وکلای عملیاتی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، در حال حاضر در امارات متحده عربی بیشتر وکلای عملیاتی و ماهر مورد تایید هستند و اجازه ارائه خدمات حقوقی دارند. اما بهتر است وجه تمایز بین وکیل حقوقی و مشاور حقوقی را بدانید تا درک چرایی این مسئله برایتان راحتتر شود.

هم وکلای حقوقی و هم مشاوران حقوقی می‌توانند در زمینه مشاوره و ارائه نظرات، مشاوره حقوقی، تهیه پیش نویس قراردادها، ثبت و انحلال شرکت و نمایندگی مشتری در برابر دادگاه قضایی همراه و راهنمای شما باشند؛ اما سوال اینجاست که تفاوت بین این دو گروه از وکلا چیست و چرا وکیل حقوقی بیشتر مورد تایید است؟

علت اینکه امارات متحده عربی بیشتر بر فعالیت وکلای عملیاتی یا حقوقی نسبت به مشاورین حقوقی تاکید دارد، امکان نماینده شدن وکیل حقوقی بجای موکل است. در واقع زمانی که وکیل عملیاتی نماینده شما در دادگاه‌های سازش، ادارات امنیتی، مقامات قضایی و دادگاه‌های دبی می‌شود، می‌تواند دعوی خود را مطرح کند و بجای شما پاسخگو باشد. این یعنی با کمترین تلاش شما، کسی که به قوانین یک سرزمین و منطقه خاص اشراف دارد امور حقوقیتان را انجام خواهد داد.

چند وظیفه یک وکیل حقوقی یا عملیاتیبرای خلاصه کردن و ساده سازی گفته‌های بالا، وظایف و عمده کارهایی که یک وکیل حقوقی یا عملیاتی در کشور دبی برای شما انجام می‌دهد را طبقه بندی می‌کنیم. مهمترین وظایف وکیل حقوقی در دبی عبارتند از       ارائه مشاوره حقوقی·       تنظیم پیش نویس قراردادها·       ثبت و انحلال شرکت‌ها·       نمایندگی در برابر داده‌های قضایی و امنیتی·       دفاع از شما در دادگاه‌های دبیمنظور از وکیل حقوقی یا عملیاتی در دبی چیست؟بطور کلی طبق یک قانون جامع که در بیشتر دادگاه‌های دنیا مورد تایید است، وکیل حقوقی کسی است که می‌تواند از طرف شما وکالت داشته باشد و در مورد مسائل مختلف حقوقی، در مراجع قضایی و غیر قضایی تصمیم گیری، صحبت، دفاع و… اقدام کند.برحسب حدود اختیارات وکیل حقوقی می‌تواند برای احقاق حقوق شما در جایگاه موکل در مورد یک یا چند موضوع مطرح شده در مرجع قضایی و غیر قضایی اقدام کرده و یا از شما دفاع کند. خوب است بدانید که براساس قانون مدنی تمام اثرات ناشی از اقدامات و تصمیمات وکیل حقوقی در دادگاه‌های دبی و حتی مناطق آزاد آن، متوجه شخص شما خواهد بود.در چه مواردی می‌توانیم از مشاوره وکیل حقوقی در دبی استفاده کنیم؟مشاوره حقوقی همانطور که گفتیم یکی از وجوه مشترک کاری بین مشاور حقوقی و وکیل حقوقی بشمار می‌رود. وکیل حقوقی یا عملیاتی می‌تواند در تمام موارد حقوقی شما را راهنمایی کند. اما بطور کلی زمانی وکیل اقدام به مشاوره می‌کند، که در آن مورد خاص تخصص داشته باشد. به همین علت است که در امارات تاکید می‌شود وکلای حقوقی متبحر فعالیت کنند، تا موکلین از مشاوره تخصصی نیز بهرمند گردند.مثلاً اگر شما در دبی اقدام به تاسیس شرکت می‌کنید، فعالیت کاری و تجاری دارید و یا به نوعی قرار است یک فعالیت کاری در یکی از هفت امارات متحده عربی انجام دهید، لازم است از وکلایی که در زمینه تجاری تخصص دارند مشاوره دریافت کنید.

وکیل حقوقی در دبی چه وظایفی دارد؟

یکی از سوالات متداول در خصوص دریافت خدمات وکالت در دبی این است، که وکیل عملیاتی یا حقوقی ما در امارات متحده عربی و همچنین شهر دبی چه وظایفی نسبت به ما دارد؟

در این مورد باید بگوییم که وظایف و تعهدات وکیل حقوقی در دبی یا هر منطقه دیگر نسبت به شما برحسب حدود اختیاراتی که طبق وکالت نامه تنظیمی که بین شما به امضا رسیده، تعیین می‌شود. همچنین وکیل حقوقی برحسب همین حدود اختیارات اقدام به دخالت و تصمیم گیری در امور حقوقی شما خواهد کرد.

چگونه حدود اختیارات وکیل حقوقی را مشخص کنیم؟

حدود اختیارات وکیل حقوقی را باید در وکالت نامه‌های رسمی تعیین و ثبت نمایید. در وکالت نامه‌های قضایی بین وکلای دادگستری و موکلین یا وکالت نامه‌های رسمی که از طرف دفاتر اسناد رسمی صادر می‌شوند، یک بخش برای تعیین اختیارات وکیل معین شده است. در این بخش شما می‌توانید آنچه که از وکیل خود انتظار دارید بیان کنید، همچنین حدود اختیارات وکیل را اعلام کنید.

حدود اختیارات وکیل حقوقی در دبی چقدر است؟

تفاوتی ندارد شما در کجا از خدمات وکیل حقوقی استفاده کنید، در هر صورت حدود تعهدات او به میزانی است که شما اجازه داده‌اید. یعنی برحسب اختیارات و اجازه پیگیری که به وکیل خود داده‌اید، نوع و میزان تعهدات او نیز متغیر خواهد بود.

بعنوان مثال تعهدات وکیل حقوقی که از شما در یک دادگاه امنیتی دفاع می‌کند با تعهدات وکیل حقوقی که امورات شما در دادگاه بدوی را پیگیری می‌کند، کاملاً متفاوت است.

انواع وکیل حقوقی در دبی

همانطور مختصراً اشاره کردیم، وکلای حقوقی معمولاً زمانی اقدام به مشاوره و قبول وکالت می‌کنند، که در خصوص مورد مدنظر شما تخصص داشته باشند. بر این اساس وکلای حقوقی در چند گروه طبقه بندی می‌شوند. شما می‌توانید در دبی برحسب نوع موضوع حقوقی از خدمات انواع وکیل حقوقی استفاده کنید.

انواع وکیل حقوقی عبارتند از:

  • وکیل انتخابی
  • وکیل تسخیری
  • وکیل معاضدتی
  • وکیل اتفاقی
  • وکیل حقوقی ادرات

ممکن است شما مشکل حقوقی بخصوصی داشته باشید، که در اینصورت علاوه‌بر در نظر گرفتن نوع وکیل باید هنگام انتخاب وکیل به نوع تخصص او دقت داشته باشید. انواع تخصص حقوقی وکلای عملیاتی به شرح زیر است:

وکیل ملکی

ممکن است شما در دبی قصد خرید و فروش ملک داشته باشید و یا بخواهید در خصوص انواع املاک همچون بایر، تجاری و … اطلاعات کافی و قابل قبول حقوقی و غیر حقوقی بدست آورید. در اینصورت توصیه می‌شود، حتماً از خدمات وکیل ملکی استفاده نمایید.

وکیل مهاجرت

همانطور که از نامش پیداست، وکیل مهاجرت امور مرتبط با مهاجرت به کشور دیگر و همچنین اقامت در آن را برعهده می‌گیرد. برای اینکه بتوانید به دبی مهاجرت کنید و یا تابعیت دولت مطبوع خود را اخذ کنید، نیاز به کسب اطلاعات حقوقی کافی دارید. در این خصوص تنها یک وکیل مهاجرت در دبی می‌تواند از شما پشتیبانی کند.

وکیل شرکت

وکیل شرکتی در خصوص امور مرتبط با شرکت‌ها، فعالیت و قوانین کاری مرتبط با آن‌ها در دبی اطلاعات کافی دارد. در هر موردی تجاری و کاری این وکیل بهترین گزینه پیگیری درست امور حقوقی شرکتی شما خواهد بود.

البته وکلای حقوقی در زمینه‌های تخصصی دیگر همچون وکالت چک و سفته، وکالت امور قراردادها، وکالت خانواده و … فعالیت دارند.

جمع بندی

یکی از ضروریات مهاجرت، تحصیل، کار و تجارت در دبی داشتن یک وکیل کار کشته و استفاده از علم او است. وکلای حقوقی از پذیرفته شده‌ترین و مورد تاییدترین گروه‌های وکلا در کشور امارات متحده عربی بشمار می‌روند. شما می‌توانید با توجه به امور حقوقی که دارید، از خدمات حقوقی یک وکیل متخصص استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا